Hastalık ve Organ Yetersizliğinde Diyet

Biber hapı ile yapılan zayıflama diyetlerinde çok önemli diğer bir husus da kişinin sağlık durumudur. Zayıflama diyeti yapacak kişinin bunu meksika acı biber hapı ile destekleyecekse herhangi bir metabolik hastalığının ya da organ yetersizliğinin olması diyette bazı değişiklikler yapılmasına neden olur. Örneğin diyabeti olan kişide diyet içeriğindeki karbonhidrat, protein ve yağ oranları sabit kalmakla birlikte karbonhidratlar seçilirken, kitabın daha önceki bölümlerinde anlattığımız sek posalı, kompleks karbonhidratlar seçilmelidir. Bu biber hapı zayıflama sürecine katkıda bulunacaktır. Hipoglisemi dediğimiz şeker düşmesi durumlarında da karbonhidratlar özellikle kompleks yapılı olarak seçilmelidir.

İnsülin ya da ağız yoluyla ilaç kulanan diyabetik hastalınla günlük kalori miktarı, diyet içeriği kadar, öğün ve ara öğün saatleri de çok önemlidir. İlaç tedaviniz varsa bunun biber hapı kullanım dönemi içerisinde yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Öğün atlanması sonucu şiddetli kan şekeri düşmeleri olur. Bu da istemsizce yemek yeme isteğini uyaracağı için diyette bozulmaya neden olur ve hatta düşük şeker komaları da görülebilir.

Böbrek rahatsızlığı olan hastalarda insan vücudunun başlıca üre kaynağı olan hayvansal proteinler azaltılmalı, mümkün olduğunca bitkisel proteinlere yönelinmelidir. Ağır böbrek yetersizliğinde alınan protein miktarı minimuma indirilmelidir. Böbrek yetersizliği olan hastada yetersizlik ne düzeyde olursa olsun tuz kısıtlaması önemlidir. Gereğinden fazla alınan tuz vücutta birikerek ödeme neden olur ve böbrek fonksiyonları daha da bozulabilir. Böbrek rahatsızlığı olan ki silerde çok düşük kalorili ve şok diyetler kas erimesini artırarak kanda kreatinin ve üre artışına neden olabilir ve bu durumlarda böbrek fonksiyonları hızla bozulur. Yine böbrek rahatsızlığı olanlarda yağ dokusunun hızlı yıkılması sonucu oluşan yağ asitleri ve keton cisimcikleri kanda asit yönüne kayışı artırır ve asidoz koması oluşturabilir.

Kalp yetersizliği olan hastalarda fazla kilo var ise bu hastanın klinik tablosunu ağırlaştırabilir. Kalp sisteminde rahatsızlığı bulunan kimselerin biber kapsülü kullanmaları tavsiye edilmemektedir. O yüzden zayıflama ve kalori kısıtlama diyetleri bu hastalar için çok önemlidir. Özellikle hastalara diyet hazırlarken içindeki tuz içeriği çok iyi hesaplanmalıdır. Kalp hastalarının egzersiz kapasitesinin kısıtlı olduğu da unutulmamalıdır.

Karaciğer yetersizliği olan hastada, erken dönem rahatsızlıkta biber hapı diyet içeriğinde çok önemli değişiklikler yapmaya gerek yoktur. Ancak ilerleyen karaciğer yetersizliği olan hastada özellikle protein ve tuz kısıtlaması yapılmalıdır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum yapın