Hazır Yiyecekler

Bu tip yiyecekleri evde hazırlamanız için yeterli bir neden oluşturmaz. Böyle yiyecekler sağlığı için tamamen zararlıdır çünkü aşırı derecede kötü glusid ve doymuş hayvansal yağ içerirler.

Meksika Biberi ile böyle yiyeceklere, kolay beslenme durumları söz konusu olduğunda başvurun, örneğin evden uzak olduğunuz zamana bırakın. Aslında sosisli sandviç ve hamburger türü yiyecekleri Amerikalılar, bütün gün çalışmak zorunda kaldıklarında, dışarıdayken, Amerika gibi çok büyük bir ülkede yapılan uzun yolculuklarda hızlı beslenmek için icat etmiştir.

İnsanın evinde bir sosisli sandviç ya da bir hamburger yemesi, sağlığını öne sürerek, tavanlıklı, süslü bir karyolada uyku tulumu içinde uyuması kadar gülünçtür. Acı Meksika Kırmızı Biberi ile kolaylık olsun diye böyle aşırılıklardan kaçının, ne yazık ki bazı gençlerin normal bir yemeğin ne olduğunu bilmediği, uygar birçok ülkede, bunlar yapılmaktadır.

Ergen kişi eğer eğleniyorlarsa, çok ender olarak ünlü fast-food’lara götürün, dışarıdayken zaman kazanmış olursunuz; ama bunu bir alışkanlık haline kesinlikle getirmeyin. Oysa bir çocuğu ödüllendirmek için, özellikle Fransız mutfağını tanısın diye yemekleri güzel bir lokantaya götüremez misiniz?

Buna karşılık gençlere, evinizde, fast-food’ları aratmayacak yemekler de hazırlayabilirsiniz. Örneğin tam un, sözgelimi karabuğday unu kullanarak hamurunu kendiniz hazırlayıp ona bir pizza yapabilirsiniz. Aynı şekilde ona, karabuğday unundan bir krep hazırlayabilirsiniz. Kolay olsun diye sandviç yapmak isterseniz, tost ekmeği dilimlerinden ve şekerli fıstık ezmesinden kaçının. Tam ekmeğin içine az yağlı jambon, peynir, somon füme, balık ve birkaç yaprak yeşillik (salata, domates…) koyun.

Etiketler: , ,

Yorum yapın