Hormon Tedavileri ve Acı Biber Hapı

Eczanelerde ve sağlıklı yaşam ürünleri satılan mağazalarda çeşitli doğal ürünler bulunmaktadır.Bunların arasında en popüler olanı Acı biber hapı diyebiliriz.Doğal ve bitkisel olarak üretilen bu ürün zayıflamak isteyen herkesin ilk tercihi.Biber hapı dışında diğer ürünler hakkında detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

Fitoöstrojenler: Bunlar bitkilerden elde edilen hafif östrojen benzeri etki gösteren kimyasallardır ve genellikle menopoza / yakın dönemdeki kadınlar için pazarlanmaktadır. Zayıf östrojenik etki gösterdiği düşünülen karayılan otu (black cohosh) ve melekotu (dong quai) bu grupta yer alır. Menopoza yakın dönemdeki kadınlardaki âdet sorunlarının çoğunun nedeni karşılanmamış östrojen, yani progesteronla dengelenmemiş östrojendir. Bu durumda söz konusu ürünleri kullanmak, âdetleri daha da ağır ya da düzensiz hale getirecektir. Eğer hâlâ östrojen üretiyorsanız daha fazlasını dışarıdan almanız  gerekmez.

Hint yerelması (wild yam): Diğerlerinden biraz farklıdır. Hint yerelması kökünden progesteron da dahil birçok sentetik hormon yapılır. Ancak doğal progesteronu midede parçalandığı için ağız yoluyla alamazsınız. O nedenle Hint yerelmasındaki hormonların ne kadarının gerçekten de emilime uğrayarak kan dolaşımına geçtiğinden (ya da geçip geçmediğinden) emin değiliz.Bu noktada bu kadar şüpheci olduğumuz için kusura bakmayın. Doğal ürünler bazen menopozla ilgili belirtileri hafifletebilir ve AÖS’de yararlı olabilir. Ama dürüst olmak gerekirse menopoza yakın dönemde yaşanan âdet karmaşasında pek etkili olduklarını düşünmüyorum.

Vajinal kanamanın olması gereken zaman, yalnızca âdet dönemidir. Diğer zamanlarda olan kanamalar normal değildir; ancak kombine doğum kontrol hapına özellikle de düşük doz hormon içeren markalara başlandığında ara kanamalar oldukça sık görülür. Servikste erozyon da, özellikle cinsel ilişki sonrası kanamaya neden olabilir; tehlikeli olmamakla birlikte can sıkıcıdır. Kanama rahim iç yüzeyindeki bir polipe ya da PEH’e bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve çok daha nadiren serviks ya da rahim kanserinden kaynaklanabilir. Onun için kanamayı göz ardı etmeyin ve Biber hapı kullanımına devam edin fakat kontrol için mutlaka hekime başvurun.

Etiketler: , , , ,

Yorum yapın