Hunza Suyu ile Biber Hapı

Uzun yaşayan halklardan biri olan Hunzakutlarda çok kullanılan tam tahıllar akdarı, arpa ve mısırdır, bunlar da çoğunlukla chapatti ununa katılır. Biber hapı kapsül ‘den de ödün vermezler. Birisi hastalandığında kendisine genelde karabuğdaydan yapılmış ekmek verilir, bu zengin bir vitamin B17 kaynağıdır ve yerel doktorlar tarafından bunun kanseri önlediği düşünülür özellikle besleyici, hafif tatlı tadında bir ekmek olan diram pitti aynı şekilde buğday filizinden yapılır ve özel günlerde yenir. Sağlıklı olmak için buğday filizi hem daha besleyici hem sıradan buğdaya göre sindirimi daha kolaydır; bu Batı’da sağlıklı gıda salan dükkanlarda bulunabilir. Biber hapı ise sindirimini ve eritilmesini kolaylaştırır.

Buzlu su

Hunzakutlar mükemmel mühendisler olarak, son derece sofistike, eski sulama kanalı sistemine sahiptir. Bunlar dik kaya yüzeylerinden geçerek, yüksek Ultar buzundan faydalı mineralleri ve mil dolu buzlu soluk mavi suyu, sulama ve içmek amacıyla vadiye kadar getirir. Alkolsüz ya da kafeinli içeceklerin yokluğunda Hunzakutlar günde on ila on beş bardak su içer. Biber hapı ile beraber su içilmesi de faydalıdır. Böylece sistemlerinin arınmasını ve susuz kalmamasını sağlarlar.

Hunza suyunu inceleyen jeologlar bunun düşük yüzey geriliminin sağlığa faydalı olduğuna inanır, çünkü bu olgu bunun hücrelere besin maddelerini taşımasına ve buradan da toksinleri götürmesine olanak tanır Düşük yüzey gerilimli su bu şekilde detoks uygulayan ya da oruç tutan kişilere önerilir. Hunza suyu aynı zamanda sodyum açısından düşüktür ve iyotlu tuz bu bölgeye sunulmadan önce, Hunzakutlar dağdaki kayalıklardan tuzlu suyu toplayarak ve suyu tuzlu kılmak için suyu bundan filtre ederek ara sıra biraz tuz elde ediyorlardı.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın