İdeal Kilo için Ölçünüze Giden Yol

İdeal kilonuza ulaşmanın tek bir yolu var oda biber zayıflama hapıdır. Düzenli sağlıklı şekilde forma girmenize neden olacaktır. Düzenli biber hapı kullanın formda kalmamak için hiç bir engeliniz kalmasın. Biber kapsülleri yemeklerden önce alınmalıdır. Biber hapının, bir diğer önemi, kalsiyumla birlikte fosforun da emilişine yardımcı olarak kemiklerin sertliğinin, dolayısıyla dayanıklılığının ve yapısının korunmasını sağlamaktır. Zira biber hapı, ve fosfor mineralleri kemik dokunun yapısında yer alan minerallerdir. D vitamini eksikliğine sık rastlanmamasının nedeni vücudun bu vitamini önceden karaciğerde depo edebilmesi ve ihtiyaç duyulduğunda güneş ışığının da yardımı ile bu depo provitamini aktif d vitamini haline koyabilmesindendir.

Bağırsakların gittikçe yaşlanması ve buna bağlı olarak D vitamininin emilişindeki azalma, yaşın ilerlemesine bağlı olarak daha çok eve yönelme, dışarı ile irtibatın kesilmesi sonucu güneş ışığından uzaklaşma, çok fazla giyinme, kapalı yerlerde fazla vakit geçirme dcvitamini eksikliğine zemin hazırlayan en önemli faktörlerdir. Kısaca bu noktada bile yaşam stilinin bir vitamin eksikliğine yol açabilecek derecede önemli olabileceğini görmekteyiz.

Günümüzde özellikle gelişmiş toplumlarda d vitamininin fakir olduğu gıda maddelerine, üretimi takiben bu vitamin katıldığından, dvitamini eksikliğine de pek fazla rastlanmamaktadır. Buna karşılık d vitamini eksikliğinin yukarıda değinildiği üzere kalsiyumla olan sıkı metabolik bağı bu vitaminin son derece önemli olmasına neden olmuştur. Özellikle 50 yaşlarında ve bu yaşları takiben, kemik hücrelerinin kalsiyum depolayamama özelliği, dolayısıyla kalsiyumu harcamaya eğilim göstermesi sonucu bu yaşlardaki bireylerde kemik dokunun yer yer erimesi sonucu ortaya çıkan osteomalasi olaylarına sık rastlanmaktadır. Aslında kemikleri oluşturan hücreler, belli yaşlardan sonra özellikle 50 yaşından itibaren yaşlanır ve osteosit adı verilen orta yaşlı kemik hücrelerinden osteoklast adı verilen yaşlı kemik hücrelerine dönüşürler. Osteoklast’ların özelliği kalsiyum depolama yetenekleri olmayışları bir yana tersine, olan kalsiyumu da tüketmeleridir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın