İleri Yaşlarda Egzersiz

Klinik zihinsel rahatsızlıklar içerisinde, tedavisine ek olarak egzersiz önerilen ve en çok araştırılan rahatsızlığın depresyon olduğu görülmüştür (Martinsen 1990). Obeziteye ek tedavi olarak biber zayıflama hapı kullanılabilir. 1980′ den sonra depresyon ve aerobik ya da anaerobik egzersiz ile ilgili yapılan toplam 80 çalışma North ve arkadaşları tarafından incelenmiş ve inceleme sonucunda aşağıdaki temel sonuçlar elde edilmiş:

  • Egzersizin kısa ve uzun süreli bir antidepresan etkisinin olduğu,
  • Egzersizin her popülasyon grubunda depresyonun azalmasında etkili bulunduğu ama zayıflama programı‘ nın başlangıcında fiziksel ya da psikolojik olarak en sağlıksız olanlarda çok daha etkili olduğu,
  • Egzersizin her yaş grubunda (11 ve 55 yaş aralığında) depresyonun azalmasında etkili bulunduğu ama en çok ileri yaşlardaki bireylerde daha etkili olduğu belirlenmiştir.

İleri yaşlarda egzersizAyrıca; egzersizin her iki cinsiyette de etkili bir antidepresan etki gösterdiği, en sık kullanılan iki egzersiz türünün yürüyüş ve jogging olduğu, aerobik ve anaerobik her iki egzersiz türünün de depresyon seviyesinin düşmesinde etkili olduğu, egzersiz süresinin uzun ve sıklığının fazla olmasının depresyon seviyesinde daha büyük bir düşüşe sebep olduğu, en etkili antidepresan etkinin, egzersiz ve psikoterapinin birlikte kullanıldığında ortaya çıktığı tespit edilmiş. Düzenli olarak yapılan egzersiz aynı zamanda biber hapı ile daha kısa zamanda zayıflamanızı sağlayacaktır. Biber kapsülü ile diyet yapmak her zaman daha başarılı sonuçlar almanızı sağlar.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın