İşlevsel Zayıflama

Biber hapı kullanıcıları’ nın eti mümkün mertebe az kullanması gerekir: Proteinlerden haftada 1-2 defa hindi veya tavuk eti, 2-3 defa balık,İşlevsel zayıflama 1-2 defa taze yumurta, (Yumurtayı sadece taze olarak 13 günlük (en fazla 7 9 günlük) yiyebilirsiniz), 1-2 defa peynir, ve hemen hemen her gün kefir ve yoğurt (ev yoğurdu!) yiyin.

Mercimek yemeğini ve çorbasını ihmal etmeyin. Haftada 3-4 defa hatta mercimek çorbası içebilirsiniz. Fakat unutmayın mercimek de bir proteindir ve süt ürünleri ile birlikte yenmemelidir. Süt ürünlerini balık ile ve et ile birlikte yememek gerektiğini artık zaten biliyorsunuz öyle değil mi?

Türkiye’de yaygın bir gelenek var. Nohut, kuru fasulye ve yeşil fasulye ile birlikte cacık da ikram edilir. Zinhar, bu üçlü ile birlikte yoğurt ve ayran tüketmeyin. Bu durum biber form hapı kullanımı sırasında da bu şekilde olmalıdır.

Biliyorum siz karışık et (sosis, salam, sucuk) yemezsiniz. Zaten biber hapı ile kilo verirken yememeniz de gerekir. Ama et durumunu çok seversiniz. Onun yanında ayran içmeyi de. Çok yedikleri halde kansız, iyi beslendikleri halde hasta olmanın birinci nedeni ülkemiz kültüründe et ile birlikte süt ürünlerini tüketmektir. Çünkü süt ürünleri, besinlerin içindeki demirin kandan emilimini durduran bir işlev görüyor.

Örneğin ıspanak başlı basma bir demir kaynağı iken bizim kültürümüzde sürekli yoğurt ile tüketilmesinden dolayı bu işlevini yerine getiremiyor maalesef. Bu sebeple biber hapı kullanımı sırasında her gıdalar yeteri kadar tüketmeye özen gösterin.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın