İştah Açan Durumlar ve Önlemleri

Kızgınlık, birçok insanda iştahı da açar ve fevkalade fazla yemek tüketimine neden olur.  Acı Meksika Biberi içeriğindeki rahatlatıcı bitki özleri ile gün boyu stresten ve öfkeden uzak durabilirsiniz. Ayrıca bu tüketim öyle hızlıdır ki, birey ne yediğinin farkına bile varamaz. Hatta yediği yiyeceklerin tadını bile doğru dürüst alamaz. Hem de bu tüketilen besinlerin çoğunlukla hamur işi, çikolata, kek, pasta ve birçok tatlı türü olmasına rağmen.

Bu ağır besinleri sayıyoruz, çünkü şimdiye kadar çok sinirlenip de sinirini yatıştırmak için tabak tabak sebze yemeği yiyen, hiç görmedik. O zaman buradan şöyle bir sonuca da varabiliriz: “Öfkesini kontrol altında tutamayan insanlar, kilolarını da kontrol altında tutamazlar.”

Ancak öte yandan da öfkenin, bazal metabolizma hızını artırdığını, yani metabolizmanın hızlı çalışmasına sebep olduğunu, dolayısıyla fazlaca kalori harcattığını biliyoruz. Gerçi bunları yazıyoruz ama, böyle bir bilginin hiçbir cazip yanı yoktur. Yani zayıflayacağım diye öfkelenmemeye çalışmak da anlamlı değildir. Saçma sapan kurgular kuracağınıza Biber hapı Meksika ile alacağınız Guarana bitki özü sizi hem rahatlatıp hem kilo verdirecektir.

Buradaki erdem, anlayışlı ve sakin bir insan olabilmektir. Belki kuzu kadar mülayim olmaya gerek yok, ama her şeyde tek haklı sizmişsiniz gibi, sürekli stres içinde bir insan olmaya da hiç gerek yok.

Öfkeli olup metabolizma hızımızı artırmaya çalışmak veya sakin olup daha az tüketmek mantığı bir yana sonuç olarak gerçek olan şudur: “Aldığın enerji, harcadığından fazla ise kilo alırsın. Harcadığın enerji, aldığın enerjiden fazla ise kilo verirsin. Eşitlik durumunda kilonu korursun.”

Öyleyse bize düşen, yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenip, ihtiyacımıza göre beslenmek ve de sakin, anlayışlı bir insan olmayı başarmaktır.

Etiketler: , ,

Yorum yapın