İyi Aşçılardan Dersler ve Biber Kapsülü

Biber kapsülü diyetinde 317 iyi aşçıyla yapılan çalışmalar gösterdi ki, bu kişilerin çoğunluğu aşağıdaki beş temel gruptan birine dahildir:

  • Verici Aşçılar (Yüzde 22): Arkadaş canlısı, herkes tarafından sevilen, iştahlı olan bu kişiler, aile toplantıları ya da kalabalık partiler için hazırlanan keyif yiyeceklerinde uzmandırlar. Yeni yemekleri çok nadir denerler. Daha çok geleneksel tatlara güvenirler. Verici aşçıların tek hatası, ailelerine gereğinden fazla ev yapımı hamur işi yedirmeleridir.
  • Sağlıklı Aşçılar (Yüzde 20): Genellikle balık ve yeşil otlar gibi taze malzemeler kullanarak yemek pişiren, iyimser, kitap okumayı seven ve doğaya düşkün kişilerdir.
  • Yenilikçi Aşçılar (Yüzde 19): Tüm aşçılar arasında en yaratıcı olanlardır. Trendleri belirlerler. Nadiren tarif kullanırlar. Malzemelerle, farklı mutfak stilleri ve pişirme yöntemleriyle oynayarak yeni şeyler denemeyi severler.
  • Melodik Aşçılar {Yüzde 18): Genellikle yetenekli, hafta sonlarını hobilerini ayırmayı seven kişilerdir. Tariflere çok bağlıdırlar. Mutfakta kısmen yetersiz olsalar da, yarattıkları yemekler her zaman yemek kitabındaki fotoğrafın aynısı olur.
  • Rekabetçi Aşçılar (Yüzde 13): Mahallenin Demir Şefi’dir. Rekabetçi aşçılar, başkalarını etkilemek için pişiren baskın karakterlerdir. Hem aşçılıkta hem de eğlencede iddialı olan mükemmeliyetçilerdir.

Kırmızı biber hapı ile şu esrarengiz Kuzey Amerikalı İyi Aşçı’nın izini sürmeye, bu türün psikografik bazı özelliklerini çıkarmaya ve etkisini deşifre etmeye karar verdik. Bu amaçla, kendileri veya ailelerinden en az bir kişi tarafından “ortalamanın üstünde” olarak görülen 317 “iyi aşçı” ile anket yaptık. Çok çeşitli etnik kökenlerden, gelir seviyelerinden ve eğitim düzeylerinden geliyorlardı. İyi aşçı olmanın yanı sıra, hepsinin ortak bir özelliği vardı: Hiçbir zaman aşçılık okuluna gitmemişlerdi.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın