İyi Beslenme Kuralları

İyi beslenme kurallarıÇocukların sıvı ihtiyaçları enerji ihtiyaçlarından çok fazladır. Susayan çocuklar için en uygun içecekler hazırlanmalıdır. Hazır sıvı içeceklerde şeker oranı yüksek olduğundan, küçük çocuklara içirilmesi uygun olmaz. 10 yaşındaki bir çocuğun günlük sıvı içeceği bir litredir. Bunun hiç olmazsa 1/4′ ü süt içirilerek karşılanmalıdır. Kalsiyum ihtiyacının karşılanması için süt ürünlerinin çocuklara verilmesi ihmal edilmemelidir. Bu yaşlarda zayıflamak için biber hapı kullanılması sakıncalıdır.

Boy ve ağırlığın normal gelişmesi dengeli, sağlıklı, yeterli beslenmenin göstergesidir. İyi beslenememek; büyüme ve gelişme bozuklukları ile zihinsel aksaklıklara, hâlsizliğe, iştahsızlığa, hareketsizliğe ve hastalıklara karşı dirençsizliğe sebep olur. İyi beslenememek fazla kilolara da neden olur fakat bu yaşlarda biber hapı kullanımı sakıncalıdır.

Bu yaştaki çocuklar çok hareketli olduklarından dolayı enerji ihtiyaçları artar. 9-12 yaşlarında olan çocuklardan erkeklerin günlük ortalama 2100 kalori, kızların 1700 kalori harcadıkları hesap edilmiştir. Okula gelipgitme zamanı iyi ayarlanmadığından sabah kahvaltısının düzenli yapılması güçleşebilir. Çocuk aç kalabilir, yeterli beslenmesini sağlayamaz.

Çocuklar beslenme hususunda bilgilendirilmeli, okul kantinleri ve çevresinde yiyecek içecek satan yerler sürekli denetlenmeli, besin değeri yüksek içecek ve yiyeceklerin satılması sağlanmalıdır. Bunun sağlanması için yönetici ve öğretmenlerin beslenme konusunda yetiştirilmiş olmaları gerekir. Beslenme konusu biber hapı ile diyet yapan yetişkinleri de yakından ilgilendirmektedir.

Çeşitli besinlerle sağlık arasındaki ilişkiler örneklerle açıklanarak, çocukların yarayışlı besinleri seçmeleri sağlanmalıdır. Kızlarda vücut biçimi büyük önem taşır. Şişmanlık ve zayıflık konusunda yanlış bilgilerle yanlış uygulamalara geçebilirler.

Enerji dengesine uygun beslenmenin gereği açıklanmalıdır. Enerji dengesini ayarlarken protein, vitamin ve minerallerin de yeteri kadar alınmasının önemi anlatılmalı, kavratılmahdır. Dengesiz beslenme alışkanlığına bağlı olarak demir yetersizliği anemisi de sağlık sorunu olabilir. Demir kaynakları, sağlık yönünden önemi kızlara açıklanmalıdır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın