Kafeinin Zararları ve Biber Hapı

Yüzyılın belki de en büyük sorunu, gittiğiniz her yerde en kolay bulabileceğiniz içecek olan kafeindir. Bu kadar reklamı yapılan ve su içer gibi tükettiğimiz bu acı içeceğin bize verdiği zararlardan hiç haberimiz yok.

Şimdi burayı çok dikkatli oku. Kafeinin sana nasıl zararlar verdiğini gör. Genelde hepimiz, uykumuzu açmak ya da enerjik olabilmek için, kafein tüketiriz. Kafein bir uyarıcıdır. Bu herkes tarafından bilinir. Bilmediğin şey. kafeinin sana enerji verirken bu enerjiyi nereden aldığıdır. Vücudunun ürettiği mevcut bir enerji var. Zaten sen bu enerjiyi ihtiyacın kadar kullanıyorsun. Kafein kilo da aldırıyor, selülit yapıyor. Çok kafein kullanıyorsanız Acı Kırmızı biber hapı kullanarak zararlı etkilerini bir nebze olsun azaltabilirsiniz. Daha fazlasına ihtiyaç duyduğunda, kafein sana dışarıdan bir enerji sağlamıyor. Mevcut olan enerjiden avans alarak bu ekstra enerjiyi sağlıyor. Maaşla çalıştığını düşün. Acil paraya ihtiyaç duydun, ne yaparsın? Çalıştığın yerden avans alırsın.

Ödemelerini dengelemez ve aşın harcamaya devam edersen ne olur? Ayın sonu geldiğinde aiacaK maaş bulamaz ve inanılmaz bir sıkıntı yaşarsın. Ya borç alırsın ya da banka kredisi, belki kredi kartı için bankaya başvurursun. Bunlar da seni ileride yaşanacak daha büyük sıkıntılara düşürür. Kafeinin yaptığı da budur, sadece avans almak. Uykusuz kaldığında uyumamak için kafein alırsın. Biraz zaman geçtikten sonra uyku bastırır, enerji düşer. Bu sefer daha fazla içersin. Bu da seni bir süre idare eder. Biber Hapı kullanırsan kafein vücuduna bu kadar zarar veremeden zayıflarsın. Sonunda artık dayanamaz, uyur ve uyanamazsın. Seni yataktan zorla kaldırırlar. Bunu yaşamışsmdır ya da yaşayanı görmüşsündür. Kafeinin vücuduna verdiği en basit zarar bu. Kafein vücutta adrenalin salgılar. Bizi enerjik yapan aslında budur. Vücudumuz adrenalini -normal şartlarda- korktuğu ve heyecanlandığı zamanlarda salgılar.

Sürekli kafein tüketen insanların vücudu artık korktuğunda ya da heyecanlandığında adrenalin salgılayamaz. Araba kullanırken uykusu gelir ve o an bir kazayla karşı karşıya kalır, ya da arabanın yoldan çıkıp bariyerlere gittiğini görür, ama vücudu adrenalin üretemediğinden vücut tepkisiz kalır. Göz göre göre ya bir kamyonun altına ya da bariyerlere girer. Bu acı bir son. Ayrıca, yaşanan iş kazalarının çoğu da aşırı kafein tüketiminden kaynaklanmaktadır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın