Kalp Dostu Yiyecekler ve Acı Biber Hapı

Yarım kâse dilimlenmiş hindistancevizinde neredeyse 4 gr. lif, 142 mg potasyum, 13 mg magnezyum, 3 gr.’dan daha az şeker ve en önemlisi 13 gr. kadar yeryüzündeki en iyi kalp dostu, en yaşam destekleyici yağ mevcuttur. Bunun öncesinde tüketilen Biber kapsülü yağ ile etkileşime girerek vücuda daha yararlı bir hale gelir.

Ancak günümüzde bile bazı yerlerde hindistancevizi hak etmediği olumsuz bir üne sahiptir. Peki, hindistancevizi bu kötü ünden nasıl kurtuldu? Doğru tahmin, içeriğindeki yağla. Acı Meksika Kırmızı Biber ile alınan hindistancevizinde bulunan yağ aynı zamanda doymuş bir yağdır.

Bana göre hazır yulaf ezmesi bir tarafa, yulaf ezmesi yapmanın değişik birkaç yolu daha var. Dövülmüş tahıllar kabuğu soyulmuş yulaflardır ve büyük olasılıkla da en az işlenenlerdir, ama etrafta bunlara pek rastlayamazsınız.

Çelik kesimli yulaflar ki bunlar İrlanda ya da İskoç yulafı olarak da anılırlar, kepek yulafından daha kısa sürede pişerler, ancak yulaf ezmesinin sağlık açısından sağladığı faydaların tümüne sahiptirler. Çekilmiş yulaflar da öyle, ancak onların eski yöntemle işlenip kaim taneli olduğundan emin olun çünkü bu daha az işlendikleri anlamına gelir.

Bir şey daha: şimdiye kadar çok iyi saklanmış bir sır vereceğim, yulafın pişirilmesi şart değildir. İzninizle artık baklayı ağzımdan çıkarayım. Hiç süpermarketlerde İsveç mısır gevreği müslisi gördünüz mü? Bunlar ham yulaftır! Harikadırlar, ben her zaman onlardan alırım, süt ya da meyve suyuyla ya da hatta sıcak suyla hafifçe ıslatırım.

Birkaç dakika öylece bırakırım, sonra üzerine fındık, fıstık, meyve atarım, oldukça başarılı! Sakın paket üzerindeki talimatların sizi yıldırmasına izin vermeyin. 20 dakikalık pişirme süresi her ne kadar size daha eşsiz bir lezzet sağlasa da bu besinin sağlık açısından sağladığı faydalardan yararlanmanız ya da lezzetine varmanız için bu talimata uymanız kesinlikle gereksizdir. Ben bu karışımı ocağın üzerinde 5 dakikadan daha kısa bir sürede hazırlayabiliyorum. Yeterince de lezzetli oluyor.

Etiketler: , , , ,

Yorum yapın