Kalsiyum Tüketimi

kalsiyum tüketimiBir çok vitamin kaynakları kalsiyum yönünden zengindir. Mesela a ve b vitaminlerini bol bol tüketebilirsiniz. Çorbaya biraz baharat katmak için kırmızı acı biber (Arnavut biberi) koyun. Hem öğütülmemişi hem de baharat hali ile kırmızı acı biber, mide ve bağırsak düzensizliklerini tedavi etmede ve kalp hastalıklarını desteklemekte kullanılmıştır. Ancak kırmızı biber haplarının kalp rahatsızlığı olan kişilerde kullanmalrının yasak olduğu belirtilmiştir.

Ancak bu rahatsızlıkları olmayan kişiler zayıflamak için biber zayıflama haplarını kullanabilirler. Çünkü kilo vermede etkisi oldukça fazladır sağlık açısından yararlı olduğu için kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca biber zayıflama haplarını kullanarak artık zayıflamak çok kolay ve sağlıklıdır. yani tereddüt edilmeden biber hapı kullanabilirsiniz.

Acı biberin kalp damar hastalıklarına olan faydasını destekleyecek bazı kanıtlar vardır; oldukça garip ama yapılan son bir çalışma çok acı kırmızı biber yemenin mide yanması olanlara faydası olduğunu göstermiştir. Ayrıca acı kırmızı biber A, C ve B vitaminleri, karotenoidler, kalsiyum ve potasyum yönünden zengindir.

Ana yemek olarak sadece tat katmakla kalmayıp mideyi de rahatlatan bir kök olan zencefille tatlandırılmış bir güveç düşünün. Zencefildeki fenoller (bir tür kimyasal bileşik) sindirime yardım eder ve mide kaslarını rahatlatır. Amerikan Kanser Derneği’ne göre zencefilin, özellikle hamilelikle ilişkili mide bulantısı ve mide ağrısını kesmekteki etkinliğini gösteren çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın