Karaciğer Hastalıkları ve Biber Hapı

Karaciğer hastalıkları denildiğinde akla ilk gelen maddelerden birisi deve dikeni uluslararasında bilinen ismi ile ‘Milk thistle’ gelmektedir. Pek çok araştırma bu maddenin karaciğer parankim dokusunu iyileştirdiğini ileri sürmektedir. Günümüzde maalesef pek çok araştırma yürütülmekte, internette pek çok bilgi, medya ve kitaplarda pek çok bilgi dolaşmaktadır.

Ancak bu bilgilerin hepsinin doğru olduğunu araştırmaların da tamamıyla doğru olduğunu söylemek imkansızdır. Zira doğru bilgi ve araştırma gibi, yanlış bilgi ve araştırmanın da hızla bireye ulaştırıldığı bir çağda yaşamaktayız. Öncelikle sağlığımız ve metabolizmamız hakkında iki önemli ve biraz da üzücü gerçeği bilmemiz gerekiyor. Sinir sistemi ile beyin ve karaciğer adlı organımız en zayıf ve en geç sürede kendisini onaran organ ve sistemlerimiz. Bu nedenle ilaç kullanırken karaciğer hassasiyetine dikkat etmek gerekir. Meksika Biber Hapı ‘nın karaciğer ve beyin de dahil olmak üzere hiç bir organa zararı yoktur; bilakis daha sağlıklı çalışmalarına yardımcı olacak etkileri vardır. Karaciğer’in görevi son derece önemli ve malum, tüm kanın toksik maddelerinden yani zararlı maddelerinden arınmasını sağlayan en önemli organ. Vücuda giren en önemli kimyasalları, alerjik ve toksik maddeleri, toksik radikalleri bağlayarak kısa sürede etkisiz hale getirmekle görevli.

Ancak bu olayı gerçekleştirirken mikrop, virüs, toksik radikal, toksik madde vb. tüm bu zararlı maddeleri yok edebilmek için başlıca yağlanma reaksiyonunu devreye sokuyor. Bu nedenle de genellikle zehirlenme, yanlış beslenme, enfeksiyon, alerji, oksidasyon ve toksik radikal fazlalığı gibi durumlarda karaciğerin yağlandığı haberini poliklinik veya doktorunuzdan öğreniyorsunuz. Bu tür bir durumda, az önce de ifade ettiğim üzere ya bir virüs, ya bir bakteri yani mikropla istila edilmiş ya da yanlış beslendiğiniz için fazla toksik radikal üreterek fazla oksidasyonun etkisinde kalmışsınız demektir.

Toksik maddelerin vücuda ne gibi zararları dokunabileceğini hepimiz az buçuk biliyoruz. Bu maddelerden arınarak zayıflamayı sağlayan acı biber hapı zayıflarken antioksidanların etkisini daha iyi gösterebilmesine de yardımcı olur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın