Kemik, Kas Gelişiminde Biber Hapı Etkisi

Biber hapı zayıflama ile bazı araştırmacılara göre cinsel isteklerimizin, tercihlerimizin, birilerinden hoşlanmamızın, kızgınlıklarımızın ve duygusallığımızın temelinde steroidlerin rolü bazı araştırmalara göre gerçekten çok fazladır.

Steroid hormonlarımızdan östrojen ve testosteron; hem kadınlarda hem de erkeklerde kemik ve kas gelişimi metabolizmasında, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde, D vitamini kullanımında, kalsiyum metabolizmasında ve daha birçok alanda büyük rol oynuyorlar.

Kırmızı biber kapsülü fakat steroid hormonlar daha ziyade seks hormonları olmaları nedeniyle dikkatleri üzerine çekiyor.70 Söz konusu hormonların kadın ve erkek her iki cinste de bulunduğunu; erkeklerde testosteron, kadınlarda ise östrojenin ön planda olduğunu sanırım söylemeye gerek yok.

Tuhaftır, bazı yan etkileri ve risklerine rağmen steroidlerin kaslar üzerindeki inanılmaz etkisi önce spor dünyasınca algılandı. İlk steroidler, sanıyorum hızlı ve güçlü olmak için, sporcular tarafından kullanıldı. Ben uzun yıllardan beri kas zayıflığı, kas yetersizliği olan yaşlı insanlarda neden bazı yasal steroidlerin doktor kontrolünde kullanılmadığını merak eder dururdum. Şimdilerde yaşlı insanların kas gelişimlerinde bazen testosteron kullanılıyor.

Biber hapı diyetiyle böylece şişmanlık azalıyor, hücrelerde biriken yağlar eriyor ve kas kitlesi çoğalmak zorunda kalıyor. Kadın ve erkeklerde yaşla birlikte ortaya çıkan, özellikle seks hormonlarının hücresel yapım eksikliğinden kaynaklanan steroid azalması steroidopenia, yaşlanma biliminin gerontoloji de alanına girer. Yaşlandıkça, hücre içinde yapılan kullanılabilir steroidlerimiz yavaş yavaş azalır. Kas hücrelerimiz kolesterol ve kolesterolden yapılmak zorunda olan steroid eksikliği nedeniyle elastikiyet gücünü kaybeder. Bütün karmaşa omurga hareketlerimizi sağlayan kaslarda başlar. Omurgamız gün geçtikçe eğilir, bükülür. Sonrasını zaten biliyorsunuz.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın