Ketojenik Diyet ve Meksika Biberi

Vücudun proteine olan gereksinimini bildiğinizden “Tamam, karbonhidrat yemeyi tamamen bırakıp sadece protein yiyeyim ve Biber hapı ile yağ yakayım”, diyebilirsiniz. Kısmen haklısınız. Şu anda önerilen birçok diyet programının ilkesi bu olsa da, böyle bir beslenme tarzının kısa vadede işe yaradığını ama uzun vadede yarar sağlamadığını görürsünüz. Yeterli glikoz olmadığı için enerji üretmek üzere yağ yakmaya başlayan vücutta bir süre sonra ketosis dediğimiz durum görülür. Ketosis, oruç tutmaya başladıktan veya en son karbonhidrat alımından 24 saat sonra başlar.

Biber hapı ile yağ yakılırken bir yandan da keton dediğimiz, bazen beynin bile şeker yerine kullandığı yapılar parçalanır. Ketonlar aseton kokulu asidik yapılardır. Zaten ketosis halindeyken nefes aseton veya fazla olgunlaşmış elma gibi kokar. Yani vücut, bu yapıları nefes ve idrar yoluyla atar.

İdrar testi şeritleri kullanarak ketosiste olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu diyetin bir diğer dezavantajı, aşırı sıvı kaybı, dolayısıyla mineral kaybıdır. Kaybedilen mineralleri Meksika Biber hapı tabletleri şeklinde almanız da mümkün ama bence ketojen diyetler tıbbi denetim altında yapılmalı ve asla 1. Tip diyabetliler ve gebe kadınlar tarafından uygulanmamalı.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın