Kirazın Biber Kapsülü ile Faydaları

Kirazın, gut ağrısının başlıca sebeplerinden biri olan kandaki ürik asit seviyesini düşürdüğü ispatlanmıştır. Kaliforniya-Davis Universitesi’nde yapılan bir araştırmada günde bir kâse kiraz tüketmenin kadınlardaki kan ürik asit seviyesini yüzde on beş oranında düşürdüğü görülmüştür ki bu önemli bir orandır.

Kiraz suyunun sırrı, antosiyaninler olarak adlandırılan ve kiraza parlak kırmızı rengini veren pigmentlerdedir. Kırmızı Biber hapı ile bu pigmentlerin aynı zamanda vücuttaki iltihaplanmaları da önleyen kilit maddeler olduğuna inanılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak bu antosiyaninler Amerika’da en sık görülen üçüncü kanser türü olan kolon kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Doktor ve bilim insanları kan üratlarındaki azalmayla gut ağrısı yaşanmamasının sebebinin kirazdaki antosiyaninler olduğuna inanmaktadırlar. Antosiyaninler doğal COX-2 engelleyicileri gibidirler. “COX” vücutta iki ya da daha fazla biçimde oluşturulan, COX-l ve COX-2 olarak adlandırılan cyclooxygenase’yi temsil eder. COX-2 ağrı ve iltihaplanmaya dikkat çekmek için kullanılır.

Kiraz ve frambuaz en yüksek saf antosiyanin seviyesine sahiptir. Zayıflama hapı Meksika Biberi ile yapılan bir incelemede kirazdaki antosiyaninlerin COX engelleyici faaliyetlerinin ibuprofen ve naprokseninkiyle kıyaslanabilir bir seviyede olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmacılar düzenli bir şekilde antosiyanin alımının acıyı azaltıp iltihaplanmaya engel olmasının yanı sıra, kalp krizi, inme riskini ve Biber hapı ile birlikte obeziteyi de azalttığını düşünmektedirler.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın