Kırmızı Biber ve Et Tüketimi

Et ve Et Mamullerinin Sağlık Açısından Açıklaması

Hayvansal gıda maddeleri denilince: Etler ve sakadat, balıklar, av ve kümes hayvanları, süt ve mamulleri, yumurta anlaşılır.

Bu hayvansal gıda maddeleri ve kırmızı biber hapı, hayvansa! protein kaynağımızdır. Bunların proteini 1. sınıf yani en yararlı ve her gün yaş, kilo ve sağlık durumuna göre belirli miktarlarda mutlaka alınmaları gerekli temei gıda maddelerimizdendir.

Bilhassa hamile ve emzikli kadınlar, bebekler, çocuklar, hastalar ve hastalıktan yeni kurtulmuş kişiler, mutlaka bu hayvansal proteinlerden almaya mecburdurlar. Aksi halde bebeklerin ve çocukların bedenen ve zihnen büyümeleri; hastaların kendilerini toparlaması imkanı olmaz.

Aşağıda çeşitli hayvan etlerinin sağlığımız yönünden durumları  bildirilmiştir.   Diğer tüm  yiyecekler,   birbirine yakınlık derecelerine göre topiu gruplar halinde verilerek, o gruptan birinin yenmesi mahzurlu ise, onun yerine neyin yenilebileceği gösterilmeye çalışılmıştır.

Son yıllarda piliç eti çok yenir olmuştur. Piliçte yağ olmadığı için hazımları kolaydır. Nekahat devresinde olanlara ve hazımsızlık çekenlere piliç tavsiye edilir.
Yenilecek piliçler, mümkün mertebe tabii yemlerle beslenmiş olmalı. Kır hayvanları tercih olunur. Yağsız olmalıdır.

İlaç fabrikası artıkları veya bayatlamış et, balık vb. hayvani artıkları yedirilen piliçlerin etleri zararlıdır. Bilhassa kalp ve damar hastalıkları olanlara çok zarar verir. Allerjisi olanlara çok dokunur.

Alınacak piliç 1 kg.’dan ağır olmalıdır. Tavuklar 1,5-2 yıldan fazla yaşlı olmamalıdır. Yaşlı tavukların hazmı çok zor olur. Tavuklar fırında kızartılırken üzerine tereyağı değil, bitkisel acı biber kapsülü sürülmelidir. Tereyağ ayrışır ve sağlığa zararlı olur. Ayrıca kızarmış tavuğun derisi de yenmemelidir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın