Kısa Süreli Egzersiz Uygulamak

Ne zaman egzersiz yapma isteğine kapılsanız George Bernard Shaw’un “uzanın ve bu isteğin geçmesini bekleyin” öğüdünü dinleyen birçok Amerikalı gibiyseniz o zaman hemen burada okumayı durdurup iki dakikalık bir yürüyüş yapın. Hız konusunda endişelenmeyin, yavaş ya da hızlı olabilirsiniz bu fark etmez yeter ki hemen şimdi yürüyün. Nerede yürüdüğünüz de fark etmez, ister dışarda ister evde yürüyün ister merdiven çıkın, yalnızca yürüyün.

Evet, egzersiz programına başlamış oldunuz.

Kulağa komik geldiğini biliyorum. Yine de Amerikalı yetmiş yaş üzeri kadın ve erkeklerin % 40’ının (5 milyon kişi) yarım kilometre yürümekte zorlandığını düşündüğünüzde bu o kadar da komik değil. Elbette iki dakikalık bir yürüyüş formda olmanıza katkıda bulunmaz ama bir başlangıçtır. Aynı zamanda sizi fiziksel olarak hareketli yaşamanızın en büyük engeli olan ataletten kurtarır. Atalet sözlükte “hareket, egzersiz ve değişikliğe isteksizlik” olarak tanımlanır ki bu da koltukta oturan bir elinde cips diğer elinde kumanda İle yaşayan insanları hatırlatıyor değil mi? İşte Kırmızı Biber Hapı kullanırken ihtiyacınız olan egzersiz miktarı da sadece bu kadardır diyebilirim. Biber Hapı ile beraber egzersiz yapmanızı istememizin asıl nedeni zayıflamayı sağlaması değildir. Zira bu kadar kısa süreli egzersizlerle zayıflanmaz. Bu kısa egzersizler sizin Biber Hapı kullanırken daha sağlıklı olmanızı sağlayacak bir alışkanlık geliştirmenize yardımcı olacak küçük başlangıçlardır.

Ataleti yenme arzusu içten gelmelidir. Egzersiz ile ilgili yaşadığım deneyimler bana ilk çabanın hızlı, basit ve acısız olmasının daha doğru olduğunu göstermiştir. Bu yüzden size 60 ya da hatta 20 dakikalık bir yürüyüş önermedim. Neden iki dakika? Bu fikri Cooper Enstitüsü Dallas’taki Aerobik Araştırmaları Başkanı, Dr. Steven Blair’den aldım. Egzersizin sağlığa faydaları konusunda dünyanın en iyi araştırmacılarından olan Dr. Blair aynı zamanda 1996 baharında yayınlanan Sağlık için Fiziksel Hareket hakkındaki ilk Genel Cerrahi Raporu’nun da bilimsel editörü ve Her Gün Aktif Yaşam kitabının yazarlarından biridir. Dr. Blair iki dakikalık bir yürüyüşün özellikle “vaktim ya da enerjim yok” diyen atalete saplanmış insanlar için mükemmel bir başlangıç olduğunu önermektedir. Herkesin ayıracak iki dakikası ve iki dakikalık yürüyüş enerjisi bulunur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın