Kitlelerin Tercihi Biber Hapı

Kitlelelerin tercihi biber hapıSoya proteinleri, inek sütü ve kırmızı et proteinlerine olan yakınlığı nedeni ile bebek mamalarında ve formüllerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bu durum biraz endişe vermektedir. Zira daidzein ve genistein adlı maddeler omega 3 yağlar kadar olmasa da kanı sulandırıcı ve damarları genişletici etkideki isoflavonlardır. Bu gıdalar biber form hapı ile birlikte uygulanan diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir.

Yaş ilerlediğinde bir yetişkin birey için bu tür bir isoflavon etkisi yüksek tansiyonu kontrol altına alacağından damar kireçlenmesi ve takibinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltacağından yararlı görülebilir. Buna karşılık daha çok küçük ve yetersiz bir metabolizmada bu tür bir etki yani kan sulandırıcı etkinin iç kanama riskine neden olması her zaman mümkündür.

Soya ve soyalı gıdaları özellikle tüketmemesi gerekli bir kitle var ki onları bu konuda uyarmak istiyorum. Bu kitleye biber hapı kullanıcıları dahil değildir. Soya proteinlerinde bulunan daidzein ve genistein adlı isoflavon maddelerin tiroit peroksidaz adlı enzimi bağlayarak inhibe etmesi yani baskılaması ve bu şekilde tiroit hormonu üretimini azaltması söz konusudur. Bu nedenle hipotiroid yani tiroit fonksiyon yetmezliği diğer ifade ile tiroit hormon düşüklüğü olan bireylerin bu gıdalardan vede soya fasulyesinden uzak durması yararlı olacaktır.

Hatta tiroit hormon üretiminin baskılanması ilerde tiroit bezinin eksik hormon üretim açığını kapatması amacıyla daha fazla çalışmasına ve bu şekilde guatr’a dönüşmesine de neden olabilir. Bu nedenle tiroit fonksiyon bozukluğu olan bireylerin soya ve soyalı gıda maddelerinden uzak durması gerekir şeklindeki bir ifade daha doğru olacaktır. Bu kişilerin zayıflamak için biber hapı kullanmaları daha uygun olacaktır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın