Kolesterol ve Diyet

kolesterol ve diyetBaşka bir deyişle besinlerle alınan kolesterol miktarıyla kandaki kolesterolün yükselmesi, dolayısıyla koroner kalp hastalığı açısından ilişki yoktur. Bunun en güzel örneği Eskimolardır. Eskimolar çok balık tükettiklerinden günlük kolesterol alımları önerilenin 23 katına çıkmasına karşın, kalp hastalığının en az görüldüğü topluluktur.

Yine et yemeyip günde 34 yumurta yiyen kişiler üzerinde yapılan araştırmalar yumurta tüketimiyle kalp hastalığı arasında ilişki olmadığını göstermiştir. Özellikle eti yiyemeyen ya da az yiyen kişilerin hergün bir yumurta yemesinin hiçbir sakıncası olmadığı gibi yararlıdır.

Ancak yumurta et ve ürünleriyle birilkte değil, tahıl ve sebzelerle birlikte tüketilmelidir. Sağlıklı yaşamak için besinlerimize ek olarak vitamin mineral hapı alınmalı mı? Günümüzde insanlar medya tarafından vitamin mineral hapı ya da kapsüller almaları için yönlendirilmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo dengesini yakalamak için biber hapı kullanılmalıdır. Dengesiz beslenerek kilolarınızdan kurtulamazsınız. Son zamanlarda hızlı bir şekilde artan fazla kilolara meksika biber kapsülleri etki edecektir.

Özelilkle orta ve ileri yaşlardaki insanlar bu karışımları daha sağlıklı yaşamak için almaktadırlar. Çocukların okulda başarılı olması için de bunlar kullanılmaktadır. Vitamin ve minerallerin kaynağı besinlerimizdir.

İnsanlar beslenmede çeşitlilik kurallarına uyarlarsa özel durumlar dışında vitamin mineral almalarına gerek yoktur. Örneğin, insan günde iki su bardığı kadar süt ya da eş değeri ürünlerin yanında önerildiği şekilde çeşitli sebzelerden yararlananların kalsiyum almalarına gerek yoktur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın