Kuşkonmaz (Yüz Kocalı Kadın) ve Biber Kapsülü

İşte size kuşkonmaza dair küçük ama ilginç bir bilgi: Erkek ve dişi versiyonu birbirinden ayrılabilen tek bitki budur. Birazcık gülümsemek ister misiniz? Erkek versiyonları incedir ve dişiler de tam bir Rubenesque. Bunlar en çok tercih edilen taze, körpe bitkilerdir. Acı Biber hapı tadı için bişey diyemeyiz fakat kuşkonmazın tatları da muhteşemdir. Diğer yandan olgunlaşmaya bırakıldıklarında, ortaya muhteşem bir aşk merdiveni çıkar. Bu bitkiyi artık yiyemezsiniz fakat artık etrafınızdaki sarkan en güzel bitkiye sahipsiniz demektir.

Kuşkonmazın aslında iki bölümü vardır: kalın bir kök ve hassas saplar. Kökler geleneksel Hindistan tıbbında diüretik olarak ve dişi üreme sisteminin güçlendirilmesinde kullanılmışlardır. Meksika Biberi kapsülü ile Kuşkonmaz kökünün ayrıca zihinsel dinginliği, sevgi dolu bir yapıyı, iyi bir hafızayı ve huzur dolu bir ruhu geliştirmeye yardımcı olduğuna da inanılır.

Gelenekçi Çinliler şefkat ve sevgi hislerini artıracağına inanarak bu bitkinin en iyi köklerini aileleri ve arkadaşları için ayırırlar. Bu arada Hindistan’da doğurganlığı artırmak, âdet kramplarını azaltmak, emziren annelerin sütünü artırmak için kullanılırlar.

Bu geleneklerin birtakım bilimsel temelleri vardır. Kök, gerçekte hormon üretimini ve büyük olasılıkla duygulan da etkileyen steroidal glikozitler içerir. Hindistan’da sperm sayısını artırıp yumurtanın gelişmesi için kuşkonmazın racemosa türü kullanılır.

Batı dünyasında kuşkonmaz uzun bir süre afrodizyak olarak dikkat çekmiştir. Bu bitkinin seks üzerindeki etkisine dair herhangi bir bilimsel kanıt bulamadım, ancak bu efsane büyük olasılıkla sebzenin erkeklik uzvunu andıran şeklinden kaynaklanıp süregeliyor. Burada, kuşkonmazın Hindistan’da aynı zamanda “Shatavari” (yüz kocalı kadın) adıyla bilindiğini de dile getirmekte fayda var. Siz kendiniz karar verin. Kalori bakımından fakir, besin değeri bakımından zengindir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın