Lahana ve Biber Kapsülü

Lahanadaki temel indollerden biri olan indol-3 karbonal, “iyicil” östrojen metabolitinin olası açıdan kötü olanlara oranını yükseltir. Erkeklerde de östrojen bulunduğundan, lahanadaki indollerin onlar açısından da faydalı ve koruyucu olması gerektiği sonucuna varılabilir. Ayrıca indol-3 karbonatın tarım ilaçları ve diğer toksinlerin kanserojen etkisine karşı koruyucu etkisinin olduğu da ispatlanmıştır. (NOT: Indol-3 karbonal takviyesi rahatça bulunabilir ama ben bunun kullanımını önermiyorum. Onun yerine her zaman takviye olarak indol-3 karbonalın çok daha güvenli bir metaboliti olan ve diğerleriyle aynı işe yarayan DIM’ı tavsiye ediyorum.)

Lahananın kanser karşıtı özellikleri indollerle de sınırlı kalmaz. Kanser karşıtı değeri olan ve lahanada çokça bulunan diğer fitokimyasallar arasında dithiokthione’ler, izotiyosiyanatlar, sülforofanlar vardır. Meksika Biberi içeriği ile  İzotiyosiyanatlar arasında oldukça etkili olan sülforofan “faz-2 enzimi” olarak bilinen zararlı serbest radikalleri “silahsızlandırabilen” ve kanserojenlerle savaşmaya yardımcı olan birtakım enzimlerin üretimini artırır.

Faz-2-enzimlerinin prostat kanseri riskini düşürdüğüne inanılmaktadır. Stanford Üniversitesi üroloji bölümünün yaptığı Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention’da da yayımlanan araştırmaya göre, günümüzde bilinen fitokimyasallar arasında sülforofan, faz-2 enzimlerinin en güçlü tetikleyicisidir.

Amerika Kanser Araştırma Enstitüsü’nün “Diyet, Beslenme ve Kanser Üzerine 11’inci Yıllık Araştırma Konferansı”ndan alınan makalede yazarlar “izotiyosiyanatların kanserojenlere karşı oldukça iyi bilinen koruyucular” olduğunu belirtmişlerdir. Aynı zamanda kilo problemlerinize Meksika Biberi kapsülü yanında Lahana tüketerek de daha hızlı biçimde kilo verebilirsiniz.

Kırmızı ya da morlahana yabanmersinine mavi ve kırmızı lahanaya kırmızı rengini veren pigment molekülleri antosiyanin’in de kaynağıdır.

Bunlar üzüm ve çilek gibi daha birçok renkli meyvede de bulunur. Antosiyaninlerin sebze ve meyvelerimizi güzelleştirmenin ötesinde daha birçok işe yaradığı ispatlanmış bir gerçektir. Antosiyaninler flavonoid olarak adlandırılan bir bitki bileşke grubuna aittir ve güçlü antioksidan işlevinin yanı sıra kayda değer biyo aktif özelliklere sahiptir.

Etiketler: , , , ,

Yorum yapın