Leptin ve Girelin ile Açlık Hissiyatı

Daha çok yağlandıkça, daha çok leptin üretirsiniz. Ve insülin direncine benzer şekilde vücut sürekli olarak aşın derecede leptin yaptıkça – aşırı yemeye tepki olarak – leptin alıcıları bitap düşmeye ve artık onu tanımamaya başlayabilirler. Leptin direnci olan insanlarda yüksek seviyelerde leptin vardır, fakat alıcıları onları kabul edemez, nöropeptit Y hiç kapanmaz, açlıkları sürer ve metabolizmaları yavaşlar. (Nöropeptit Y’nin böyle yüksek seviyede olması metabolizmanıza daha fazla zarar vererek T4 aktivitenize de müdahale eder.) Leptin direnci ve insülin direnci el ele gider, ancak tıpkı insülin direncinde olduğu gibi, birazcık kilo verirseniz, vücudunuz leptine daha duyarlı hâle gelir ve gerçek fonksiyonuna uygun şekilde davranmaya başlar sizin masadan kalkıp, “Yeter!” demenizi sağlar.

Leptin ve girelin, açlık ve doyma arasında bir tür yin-yang dengesi kurarlar. Leptinin beyne açlığı kapatmasını komut vermesi gibi, girelin de beyne açlık çektiğinizi bildirir. Biber Hapı zayıflama kapsülü bu hormonların dengesini bozmaz. Vücudunuz yeterli besini aldığında doğal yollarla beyne leptin gönderilerek daha fazla yemek engellenir.

Girelin Nerede Üretilir: Mide, on iki parmak bağırsağı ve üst bağırsakta. Aç olduğunuzda, yemek üzere olduğunuzda ya da sadece lezzetli bir şeyler yemek üzere olduğunuzu düşündüğünüzde, sindirim sisteminiz girelin salgılar. Daha sonra girelin bir haberci gibi hareket ederek, hipotalamusunuza hareket eder ve nöropeptit Y’yi açar ki bu da iştahınızı arttırır ve metabolik yanmayı azaltır. Yine de girelinin iyi bir yönü vardır hipofiz bezinin büyüme hormonu salgılamasına yardım eder.

Girelin Metabolizmanızı Nasıl Etkiler: Ortalama bir kadında, mide boşken girelin yükselir. Bu hormon günün belli anlarında sürekli açlık hissetmenizin nedenidir vücudunuzun saati ince ayarlı bir programa göre girelin salgısını tetikler. Acı biber hapı nasıl beyne leptin gönderip tokluk hissi yaratmıyorsa aynı şekilde grelin üretimini engelleyecek etkilerde de bulunmuyor. Bu iki hormon yaşam için önemli hormonlar ve dengelerini bozmak çok zararlı sonuçlara neden olabilir. Vücudunuza ihtiyaç duyduğu besin maddelerini verinceye kadar girelin seviyeleri yüksek kalacaktır. Bu sinyallerin faaliyete geçmeleri birkaç dakika aldığı için, yavaş yemek toplamda daha az yemenizi sağlayabilir. Mideniz doldukça girelin seviyeleri de tekrar düşmeye başlar, tok hissedersiniz ve yemeyi bırakabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın