Lipoproteinler ve Meksika Biber Hapı

Düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL), diğer adıyla kötü huylu kolesterol molekülleri ise zıt yönde çalışır ve toplam lipoprotein miktarının yüzde 60 ila yüzde 80’ini oluşturur. Vücudun dış dokuları, damar duvarları ve birçok hücre ekstra kolesterole ihtiyaç duyduğunda LDL denizaltılarını çağırırlar ve böylece bu denizaltılar vasıtasıyla kolesterol, en çok üretildiği yer olan karaciğerden ilgili hücre ve dokulara iletilir.

Biber hapı ile alınan her öğün yemek size yeteri kadar beslenmenizi sağlayacaktır. Sizi hiç bir şekilde kısıtlamadan her tür yiyeceği tüketebileceğiniz bir beslenme çeşidi sunuyoruz. Acaba neden vücut için önemli biyolojik fonksiyonları bulunan ve kanda doğal olarak bulunan bir madde, taşıma işini karaciğerden dokulara doğru yaparken “kötü huylu” olarak adlandırılıyor da, bu işlemi zıt doğrultuda yaparken “iyi huylu” olarak adlandırılıyor? Bunun nedeni, birçok araştırmanın, normal değerlerin altındaki HDL miktarı ile normal değerlerin üzerindeki LDL miktarının kalp krizi riskini artırdığı yönündeki sonuçlandır. Meksika biber hapı ile alacağınız kolesterol miktarı arasında doğru bir orantı vardır. Yemiş olduğunuz ve gelecekte yiyeceğiniz yağlı yiyeceklerin ve kötü beslenmenin sonucu ortaya çıkan obezitenin önüne geçmek Meksika biberi mucizesinin bir parçasıdır.

Bunun bir diğer ifadesi, HDL’nin LDL’ye oranı düşük ise bunun bir koroner hastalığı risk faktörü oluşudur. Ancak bir önceki kısımda okuduğunuz bilgilerin ışığında biliyorsunuz ki risk faktörü denilen husus, neden ile aynı şey değildir ve bilinmeyen bir başka neden, kalp krizine sebebiyet verirken aynı zamanda yüksek ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerin birbirine olan oranını da değiştirmiş olabilir. Aslında bizce risk göstergesi tabiri daha uygundur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın