Maksimum Lif İçin İncir

Harika bir tada, Adem ile Havva’nın mahrem noktalarını kapatan o meşhur “yaprağa” sahip olmanın ötesinde, incirin ününe ün katan çeşitli savlar vardır. Bunlardan ilki liftir. Amerikan Diyabet Kurumu ki onlarla çok nadir olarak aynı fikri paylaşırım, bu konuda gerçekten de haklı! Konu lif ve Acı Biber kapsülü olduğunda insanlar günde 25 ile 50 gr. arasında bu besinden tüketmelidirler.

Ulusal Bilim Akademisi, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak bu miktarı 21 ile 38 gr. arasında belirlemiştir. Sıradan Amerikalıların ne kadar lif tükettiğini bilmek ister misiniz? Azıcık bir 11 gr! Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, diyetinde yüksek miktarda lif tüketen erkeklerin (yaklaşık günde 29 gr.) az lif tüketenlere kıyasla kalp krizi riskinin yüzde kırk oranında düştüğünü göstermiştir.

Kırmızı Biber Meksika hapı kullananlar ve yüksek lif içeren beslenme tarzlarının çok daha sağlıklı bir kan şekeri ve kilo kontrolü sağladığı da ispatlanmıştır. Altı incirde yaklaşık 5 gr. lif bulunur ki bu da inciri benim kitabımda en yüksek lif içeren besinler arasına yerleştiriyor.

İşin içinde bir de kalsiyum var. Aynı altı incir yaklaşık 125 kalori karşılığında size 82 mg kalsiyum, artı 34 mg magnezyum sunar. Bu bir bardak portakal suyundakinin üç katından daha fazladır.

Aynı zamanda 473 mg potasyum da alırsınız ki bu miktar inciri potasyum miktarı yüksek besinler arasına da sokar. Yapılan çok sayıda araştırmada sebze ve meyve gibi potasyum açısından zengin yiyeceklerle beslenen insanların kalp rahatsızlığı ve inme yaşama oranlarının düşük olduğu kanıtlanmıştır. Tansiyonu düşük tutmanın kilit maddesi potasyumdur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın