Maydanoz ve Acı Meksika Biber Hapı

Maydanozda sağlığı olumlu yönde etkileyen iki önemli madde bulunur. Bunlardan birincisi miristisin, limonen, ogenol ve alfa tüyen adlı uçucu yağ bileşikleridir. İkinci grup maddeler ise apiin, apigenin, krisoriol ve luteolin adlı maddelerden oluşan flavonoidlerdir. Tüm bu maddeler Kırmızı Biber Hapı zayıflama tableti ile zayıflarken sağlığınız açısından gerekli olan ve son derece değerli  maddelerdir. Bu nedenle özellikle maydonoz tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir.

Maydanozun uçucu yağlarından özellikle miristisin hayvan denekleri üzerinde yapılan çalışmalarda tümör gelişimini özelliklede akciğer tümörlerinin gelişimini yavaşlatıcı etkide olarak saptanmıştır. Bu nedenle tümöre karşı savunma amacı için Acı Meksika Biber Hapı ile beraber maydanoz tüketimi oldukça faydalıdır. Glutathion adlı bağ dokudan, bu protein karakterindeki maddeden sürekli olarak bahsetmiş olmam dikkatinizi çekmiştir. Zira bu madde iltihaplanma neticesinde açığa çıkan toksik radikallere yapışarak onları etkisiz hale getirmekte ve bu sayede iltihaplanmaya karşı korunma sağlamaktadır. Maydanozdaki miristisin adlı madde ise glutathion Stransferaz adlı enzimi uyanp onu etkili hale getirmek suretiyle glutathion’un toksik radikalleri etkisiz hale getirmesini mümkün kılar. Kısaca maydanoz glutathion adlı antioksidant maddenin iltihaplanmasını engellemesi ve iltihaplanma neticesinde oluşan iltihap yapıcı maddelerimizi etkisiz kılması şeklindeki önemli işlevini mümkün kılan bir sebzedir.

Önceki kısımlarda kanser ve iltihaplanma riskinin artmasında tütsülenmiş yani sert odun ateşinin dumanına maruz bırakılmış et ve et ürünleri ile balık etlerinin önemli rol oynayabileceğini belirtmiştim. Zira odun ateşi dumanmdaki maddelerden benzopyren adlı maddelerin kanser yapıcı etkisi bulunmaktadır. Aynı maddeler sigara dumanında da mevcuttur. Bu nedenle hem sigara hem de mümkün olduğu kadar tütsülenmiş yada diğer adı ile füme et ve et ürünlerinden uzak durmanız kanser ve iltihaplanmaya yakalanma riskinizi azaltıcı bir önlem olacaktır. Buna karşılık, sadece füme et ve balık etlerinde ve sigarada değil, aynı zamanda mangalda ızgara işlemi görmüş sebze ve etler için de sonuçta dumanın benzopyren’lerinin gıda maddesine geçmesi gibi bir durum her zaman mümkündür. Bu nedenle mutlaka bu gıda maddelerini tüketecekseniz hiç olmasa ızgara ürünün yüzeyinde siyah yani kömürleşmiş kısımların olmamasına dikkat edin. Böyle kısımlar varsa bu kısımları ayıkladıktan sonra tüketmeye başlayın.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın