Meksika Biberi Hayatınıza Renk Katıyor

Meksika biberi şimdi de çoklu ambalajları ele alalım… Evde herhangi bir şeyden 48 paket bulunması tüketimi iki şekilde etkiler. Birincisi, “dikkati çekme ilkesi” dediğimiz olaydır bu 48 paket doğal olarak ayakaltında dolaşır. Onları her yerde görür gibi olursunuz, dolabı açtığınızda düşerler, tezgâhta yığılırlar ve diğer yiyecekleri saklarlar. Dikkat çekmelerinin sonucu olarak, onları normalden daha sık tüketirsiniz, özellikle de yemesi kolaysa… Canınız ne zaman bir şeyler atıştırmak istese… onlar oradadırlar.

Biber hapı diyetinde bu yiyecekleri bu kadar hızlı yememizin diğer sebebi bizi “kurallar” ilkesine geri getiriyor. Dolabınızda genellikle iki ya da üç kutu kahvaltılık gevrek bulundurduğunuzu varsayalım. Eğer dolabınızda sadece bir kutu kalmışsa, bu daha fazlasını satın almanız gerektiğinin işaretidir. Fakat bir gün kendinizi on iki kutuyla karşı karşıya bulursanız, dolabınızda “olması gereken” sayıda gevrek kalmadığını düşünmmezsiniz.

Biber kapsülü ile hepimizin kahvaltı senaryoları, atıştırma senaryoları, restoran senaryoları, içecek senaryoları, pişirme senaryoları, tabak temizleme senaryoları gibi senaryoları vardır. Ayrıca ne zaman yemeyi bırakacağımızı söyleyen senaryolarımız da vardır. Aslına bakarsanız, birkaç insana yemeyi neden bıraktıklarını soracak olursanız, aralarından sadece bazıları “Doyduğum için” diyecektir. Diğerleri, zamanları yetmediği için veya beraber yemek yedikleri arkadaşlarıyemeyi bıraktıkları için bıraktıklarını söyleyeceklerdir. Bazıları ise yemek kalmadığı için, izledikleri televizyon programı bittiği için veya okudukları her neyse o bittiği için bıraktıklarını öne sürecektir. Bu, bel çapı için tehlikeli olabilir. Yemek kalmayana kadar ya da okuduğumuz şeyi bitirene kadar yiyorsak eğer, aile boyu Frosted Cheerios ve pazar gazetesi bizim için en iyi kombinasyon olmayacaktır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın