Meksika Biberi ile Doğal Zayıflama Yolları

Biber hapı ile 1879 yılında başlattığı çarpıcı bir dizi deneyin ardından, Pasteur, tavuk kolerası, şarbon, domuz kızılı ve son olarak da kuduz aşısına karşı etkili aşılar geliştirmiştir. Söylemekten çok hoşlandığı, “şans, hazırlıklı beyinleri ödüllendirir,” sözüyle, keşiflerinde şans faktörünün de önemini vurgulayarak alçakgönüllü davranmıştır. 1881 yılının yazında yaptığı tatilin ardından, günümüzde Pasteurella multocida olarak bilinen bir bakterinin yol açtığı tavuk şarbonu üzerine çalışmalarına kaldığı yerden devam etmiştir.

Kırmızı biber kapsülü tatile gitmeden önce laboratuvarında kalan eski bir kültürü tavuklara aşılayan ve döndüğünde bu tavukların hastalığa yakalanmadığını gören Pasteur, bu defa hazırladığı taze kültürü tavuklara aşılamaya devam etti ve onların hastalanmadıklarını gördü. Bu tekrarlanan aşılamaların ardından hastalığa yakalanmayan tavukların, aslında ilk yaptığı eski kültür sayesinde bağışıklık kazandığını fark etti.

Biber tableti 2 Haziran 1881 tarihinde, PollyFort’ta onu karşılamak için yola çıkan çiftçiler tarafından coşkuyla alkışlanmıştı. Bir ay önce, kendisiyle aynı alanda çalışan Alman hekim Robert Koch’tan aldığı Baccilus anthracis adındaki, insanlarda şarbona neden olan bu kültürü içeren, uzun süre beklettiği aşısıyla 6 ineği, 24 koyunu ve bir keçiyi aşılayarak onların bu hastalığa bağışıklık kazanmalarını sağlaması, bu alkışları hak etmesine neden olmuştur. Daha sonra eski aşıyla aşıladığı bir hayvan grubuyla, aşılanmamış benzer hayvanların olduğu kontrol gnıbunu, Baccilius anthracis’den oluşan bir virülant (zehirli) kültür içeren aşıyla aşılamıştır. Hayvanların olduğu meraya geri döndüğünde aşılanan. hayvanların hepsinin hastalıksız, aşılanmayanların ise ya ölmüş ya da şarbonlu olduğunu görmüştür.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın