Meksika Biberi ile Mucize Tablet

Acı biber tableti kışın özellikle soğuğun ileri derecede arttığı dönemlerde, Vata ve Kapha problemi olan kişilerin kendilerini ısıtabildiği, bol güneş görebildiği bir yere gitmesi daha iyi gelecektir. Bu kişi yaşlıysa bir kaplıcaya gitmesi önerilir. O zaman yapılan diğer tedavilerin de daha iyi geldiği gözlenir. Vata tipindeki bir kişi kuru, soğuk, Vata özelliklerindeki bir dağ iklimine çıktığı zaman, Vata özellikleri daha da artıyor ve o kişi tatilden dinlenememiş ve ağrılarla dönebiliyor. Bu durumda, orada bol sıcak su içerek, sulu beslenerek, fırsat buldukça uyuyarak Vata’yı dengeler ve rahat edebilir.

Kırmızı biber hapı hastalıkların büyük çoğunluğu Vata ağırlıklıdır. Daha önce bahsettiğimiz gibi 4:2:1 oranı mevsime bağlı olarak, havanın çok soğuk, yaşantının yoğun olduğu dönemlerde değişebilir. Örneğin ilkbaharda, Kapha rahatsızlıkları ön plana çıkmaktadır. Gerçekten mevsimle beraber artan veya azalan rahatsızlıkları görebiliyoruz. Örneğin, Batı tıbbında atriyal taşikardi adı verilen, yani kalbin kulakçık bölgesinden (atrium) kaynaklanan bir rahatsızlık vardır. Kalp normalden çok, dakikada 140 -160 kez atar. Vata birikmiştir, iyice artmıştır, artık vücuttan kusulmaktadır. Hava durumunun da etkisiyle birdenbire atağa geçebiliyor. Sonra kendiliğinden doğal dengesine giriyor. Bu süre içerisinde vücut otomatik olarak kendini korumak, Vata’yı düşürmek için dinlenmek istiyor; sigara, çay, kahve gibi uyarıcılardan kaçınıyor, sıcağa eğilimi artıyor. Daha sakinleştirici şeylerle Vata dengeye girdiğinde, bu tür rahatsızlıklar da bir süre sonra dengeleniyor.

Biber kapsülü genelde vücutta düzensizlikle ilgili her şey Vata problemidir. Örneğin, ekstra-sistol, düzenli atan kalpte düzensiz atımlar veya aritmi gibi. Bu yüzden kalple ilgili bu rahatsızlıklar vücutta Vato’nın iyice arttığının bir göstergesidir. Kalp hastalıklarında uygulanan klasik, alopatik (ilaçlı) tedavilerde yan etki çok görülebili

Etiketler: , , ,

Yorum yapın