Meksika Biberi ile Normal Kolesterol

Kırmızı biber hapı şu sıralarda dünya üzerindeki birçok kardiyoloji uzmanı, özellikle de kalp krizi geçiren hastalara “normal kolesterol” diye bir şey olmadığı masalını anlatıyorlar! Yine onların düşüncesine göre kalp krizi geçirenlerde kolesterol değerleri çok daha düşük olmalıymış! Düşük kolesterol düzeylerindeki artan ölüm oranları24, gerontolojik araştırmalar, kanser, psikolojik hastalıklar, beyin kanamaları25 bu beyleri zaten hiç mi hiç ilgilendirmiyor26. Büyük bir pişkinlik ve anlaşılmaz bir kibirle, bazı akademik yayınlar sanki piyasada hiç yokmuş gibi davranmaya devam ediyorlar! Pubmedt veya herhangi bir arama motoruna İngilizce düşük kolesterol ve ölüm low cholesterol, mortality yazın ve bütün literatürleri alın. Tek parametrede kolesterol suçludur diyen herhangi bir uzmana götürün ve ne düşündüğünü sorun. Açıklamalarını dinlerken gerçekten çok eğleneceksiniz!

Biber hapı diyeti ile ilaç şirketlerinin her türlü desteklediği bazı büyüklerimizin hepimizden bir ricası var: “Lütfen kolesterolü normal olanlar da bizim yaptığımız kolesterol düşürücü ilacı kullansınlar! Bizim kolesterol düşürücü ilacımız aynı zamanda kronik endotel hasar hipotezine göre damarlardaki iltihapianmayı da önlüyor. Kalp krizi geçiren hastaların kolesterollerinin normal olması yetmez, kolesterolleri çok daha da düşük olsun” diyorlar!

“Hay hay efendim, başka bir arzunuz” diyerek ellerini ovuşturan dünyaca ünlü araştırmacılar, akademisyenler elbette her zaman olduğu gibi büyük çoğunluğu oluşturuyor, ilaç şirketlerinin kapılarında el pençe sıraya geçmiş bekliyorlar.

Meksika biber hapı bu konuda son günlerde karşılaştığım bir yayının en kısa özeti şöyle: Efendim kalp krizi geçiren insanların yaklaşık yarısında kolesterol normal düzeylerdeymiş. Kolesterol düşürücü olarak kullanılan söz konusu statin, hCRP27 yüksek duyarlı CRP düzeyini de düşürüyormuş!28 İşte bu nedenle kalp krizi geçiren ve kolesterolü yüksek olmayan, normal kolesterollü insanlarda hCRP’yi düşürmek için bu statin ilacı kullanılmalıymış!

Etiketler: , , ,

Yorum yapın