Meksika Biberi Termojenik Etkisi

Meksika biberinin vücuda bıraktığı  temel etki olan, besinlerin tüketimiyle beraber, besinlerde bulunan karbonhidrat, protein ve yağla­rın sindirilip emilebilmesi için harcanan enerjiye “termojenik etki” denir. Bu ener­jinin toplam enerji harcamasının, yani te­razinin sağ kefesinin yaklaşık % 10-15’lik kısmını oluşturduğu tahmin edilmekte­dir.

Meksika biberi termojenik etkisi, karbonhidrat ve yağlara oranla da­ha yüksek olduğu için metabolizma proteinler için daha çok enerji harcar. Proteinlerin zayıflatıcı etkisinin anlaşılmasıyla birçok diyet modeli geliştirilmiştir. Bu diyet modellerinin en çok bilineni “Atkins Diyeti” dir.

Atkins diyeti protein ve yağ bakımından zengin, karbonhidrat bakı­mından fakir bir diyet modelidir. Bu diyet modeli kilo vermeye yar­dımcı olsa da yaptığım gözlemler neticesinde, insanların tek tip besin­lere dayalı diyetlere uyumunun bir hayli güç olduğunu ve bu tip diyet­lerle verilen kiloların kalıcı olmadığını açıkça görüyorum.

Sağlıklı bir di­yette, kalorinin % 12-15 protein, % 55-60 karbonhidrat ve % 25-30 yağ­dan oluşması gerektiği bilimin kabul ettiği bir gerçektir. Bu nedenle proteinlerin zayıflatıcı etkisine aldanıp sadece proteinden oluşan bir di­yetle zayıflamaya çalışmayın. Sağlıklı bir zayıflama ancak Meksika biberi ve besin çeşitliliği ile mümkündür.

Etiketler: , ,

Yorum yapın