Meksika Biberi ve Antioksidanlar

Antioksidanlar dokuları “çapraz bağlantıdan” korur, bu eski deri çantaların ve yüzümüzün, yıpranıp buruşmasına yol açan bir süreçtir. Biraz çapraz bağlantı her şeyi bir arada tutmak için gereklidir, fakat serbest radikaller buna aşın neden olabilir, sadece cildin yaşlanmasına değil aynı zamanda damarların sertleşmesine ve DNA’nın zarar görmesine yol açar. Kendi çapraz bağlantınızı test etmek için, elinizi bir masa yüzeyine düz yatırın. Elinizin sırtındaki cildi yukarı doğru çekin. Eğer bu geri yaylanıyorsa sizin çapraz bağlantı zararınız minimum demektir. Bu yukarıda kaldığı ölçüde, daha fazla çapraz bağlantı zararına sahipsiniz demektir.

Antioksidanlar zayıflama sürecinde de büyük faydalar sağlarlar. Vücudunuzda biriken yağlar kırmızı biber hapı sayesinde eritilirken dolaşım sisteminize salınırlar. Bu süreçte antioksidan meyve ve sebzeler tüketerek serbest radikallerin vücudunuza verebileceği zararı minimuma indirmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Boston’da Tufts Üniversitesi araştırmacıları ORAC olarak adlandırılan ya da “oksijen radikal emme kapasitesi”, antioksidan gücü için bir ölçü tasarladılar. Hedeflenecek iyi bir rakam günlük 3500 ve 6000 ünitedir. Kuru erik antioksidanlar açısından son derece zengindir ve 10 erik yemek size 4620 ünite sağlayacaktır, öte yandan 100 gram yaban mersini 2234 ünite içerir. Diğer meyve ve sebzeler örneğin salatalık ünite açısından çok daha düşüktür, dolayısıyla günlük alımınızı yüksek tutmak için günde beş ila on öğün yemeye özen gösterin. Isıtma antioksidanları öldürür, bu sebeple çoğu meyve ve sebzelerinizi çiğ ya da hafif pişirilmiş yemeye çalışın.

Antioksidanların çiğ alımı sizlerin bitkisel ürünlerin işlenmeden tüketilmesi gerektiği konusundaki hassasiyeti anlamanıza yardımcı olacaktır. Acı ve kırmızı Meksika biberi‘ nden üretilen biber hapı tamamen doğal ve bitkisel olup zayıflama konusunda en çok tercih edilen üründür. Nasıl kuru erik olduğu gibi yendiğinde etki ediyorsa acı biber de aynı şekilde olduğu gibi tüketildiğinde etki eder. Ancak Meksika biberi çoğumuzun tüketemeyeceği kadar acıdır. Bu nedenle kapsül şeklinde sizlere sunularak işiniz kolaylaştırılmıştır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın