Meksika Biberi ve Şeker Tüketimi

Şekerler, vücuttaki pek çok hayati fonksiyonu gerçekleştirirler ve glikoz olarak ana enerji kaynağını sağlarlar. Sağlanan bu enerji dağılmaz ise item dışı kilo alımı başlar. Burada devreye Meksika Acı Biber  kapsülü devreye girer. Kompleks şekerler, zar reseptörlerinin açık yüzeyinde bulunur ve çevrelerinden geçmekte olan kimyasal maddeleri durdururlar. Glukozamin gibi diğer şekerler eklemleri korurlar.

Bu fonksiyonel şekerler oksidatif stresten zarar görerek osteoartrit (kemik ve eklem iltihabı) gibi sakatlayıcı olabilen hastalıklara yol açarlar. Ancak biz, glikoz ve glikozun serbest radikallerle oksitlendiği zaman olabilecekler üzerine odaklanacağız.

Oksitlenmiş glikoz kollajen, hemoglobin ve albümin gibi proteinlerin yüzeyini kaplayarak bu proteinlerin işlev görmesini engeller. Bilim insanları bu sürece glikasyon adını veriyorlar. Kollajen, vücudumuzda en çok bulunan ve glikasyondan da en çok etkilenen proteindir.

Cilt, kan ve lenf damarları, eklemler, tendonlar, ligamentler ve iç organlar kollajenden oluşmuştur. Yaşlanma ile ilgili hastalıkların çoğu glikasyon ile ilişkilidir. Bu hastalıklar:

Hafıza kaybı: beyin nöronlarının (beyin hücreleri) şekerle kaplanması,
Klinik depresyon: nörotransmitter fonksiyonunun bozulması,
Strese uyumun azalması: zarar görmüş kortizol reseptörleri,
Hormon dengesizlikleri: bağlanmamış ya da serbest kortizolun artması,
Cilt sarkması ve kırışıklıklar: kollajen glikasyonu,

Bozulmuş bağışıklık yanıtı: timüs bezinin, lenf dokusunun ve bağışıklık hücrelerinin zarar görmesi, alerjiler, leaky gut (sızıntılı bağırsak) sendromu ve irritabl (hassas) bağırsak sendromu: gastrointestinal fonksiyonun bozulması ve sindirim kapasitesinin azalması.

Etiketler: ,

Yorum yapın