Meksika Biberi ve Zayıflama Kapsülleri

Biber hapı alkol, farmakolojik etkilerini; merkezi sinir sisteminde sinir hücrelerinin kılıf yağları (membran lipidleri), NMDA (N-metil-D-Aspartat) ve GABA-A (Gamaaminobutirikasit) reseptörleri, G proteinleri ve diğer sinir kılıfları üzerinden göstermektedir. Bağımlılık sürecinde GABA-A ve NMDA reseptörlerinin rolü olabilir. Bunun yanında alkolün merkezi sinir sistemindeki bütün yapılar, oluşumlar ile dolaylı da olsa bir etkileşim içinde olduğu unutulmamalıdır.

Biber kapsülü kullananlar alkolün oluşturduğu etkilerlerden pratik önemi olanı davranışsal etkilerdir. Az miktarlarda alkol alımı (kan alkol düzeyi 50 mg/100 mi); sıkılganlık, endişe ve sorumluluk duygularını azaltır, coşku oluşturabilir. Miktar arttıkça taşkınlık ve giderek baskılayıcı etkileri belirginleşir. Kan alkol düzeyi 500 mg/100 ml’de koma oluşabilir. Bu fizyolojik etkiler bağımlılık sürecinde çok değişik özellikler gösterebilir.

ALKOL KULLANIMI SORUNUNUN NEDENSELLİĞİ

Meksika biberi alkol kullanımı ile sorunlarla karşılaşmak arasındaki sınır oldukça kısıtlıdır. Bazı insanlar için sorun oluşturmayacak kadar içilen içki bir başka insanın tıbbi, aile, iş veya sosyal sorununa neden olabilir. Örneğin bir sanatçının programı esnasında alkollü olmasına kimse karışmazken, az miktarda olsa bile alkol almış bir güvenlik görevlisi ya da doktorun işini yapmasına izin bile verilmez. Aynı şekilde bazı insanlar yıllarca içrikleri halde ciddi bir sağlık problemi yaşamazken bazıları kısa bir içki içme sürecinden sonra roksik hepatit denilen ağır bir karaciğer hastalığına yakalanabilirler. Bu nedenle kişisel farkları göz önüne alarak aşağıda sıralanan alkol sorununun nedensellik değerlendirmelerini dikkatle okuyunuz.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın