Metabolizmayı Bozan Diyetler Zararlıdır

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, büyük ihtimalle hayatınızda bir ya da iki kez kilo vermeye çalışmışsınızdır. Amerikalıların yaklaşık % 75’i kilolarıyla ilgili endişeli, fakat çoğunluğu konuyu doğru şekilde ele almıyor. Uluslararası Gıda Bilgisi Konseyi tarafından yapılan bir araştırma, insanların yalnızca % 15’inin boy ve kilolarına göre yemeleri gereken kalori sayısını doğru olarak tahmin edebildiklerini bulmuştur. Ne yazıktır ki bu insanların çoğu Biber hapı zayıflama mucizesi ‘nden haberdar değildir.

Bilgi eksikliği başarısız olmamıza neden oluyor. İnsanlar kilo vermek için çılgın uç noktalara gidiyorlar. Karbonhidrat ve yağ gibi bütün makro besin maddelerini kesiyorlar. Bu çok KÖTÜ, KÖTÜ, KÖTÜ. Bu tarz bir diyet, kıtlık durumunun devam etme ihtimaline karşı vücut için yağ depolamak ve metabolizmanızı yavaşlatmak için hayatta kalma mesajları göndererek direkt olarak hormon dengenizi bozar. Bu tarz diyetlerle metabolizmanızı bozmak yerine Acı biber hapı kullanarak metabolizmanızı bozmadan zayıflamak mümkündür.

Çoğu “kilo döngücüleri” yani yoyo diyetçileri hayatları boyunca diyet yapmışlardır. Bu yeme modeli ergenlik yıllarında başlar. Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma beş yıl boyunca 2.500 genci izledi – hem kızları hem erkekleri- ve diyet yapanların hiç yapmayanlara göre fazla kilolu olma olasılığının üç kat ve aşırı yeme olasılıklarının da altı kat daha fazla olduğunu buldu. Hemşire Sağlık Etüdü son dört yılda en az üç kez on kilo veren sıkı diyet döngücü-lerinin, daha dengeli bir kilosu olan kadınlara göre ortalama beş kilo daha aldığını buldu. Kilo döngücüleri doğru yiyeceklerden doğru oranlarda yemek yerine, genellikle kilo vermek için “diyet yapmayı” tercih ederler. Bu da egzersiz yapmamayla birleştiğinde daha da büyük bir problem hâline gelir.

Bu aşağı yukarı kalıbı yalnızca moral bozucu olmakla kalmaz, her bir kilo verme teşebbüsünü bir öncekine göre daha da moral bozucu yapar özellikle vücudunuzu aç bırakarak kilo verdiyseniz. Diyet yaptığınızda kas kitlenizi korumak için spor yapmalısınız. Bu “kalori bölümleme”, tükettiğiniz kalorilerin kaslarınızın yeniden yapımı ve tamirinde kullanılmasını garantiye alır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın