Metabolizmayı Bozan Diyetler

Metabolizma hızıÖzellikle izoniazid denen ilacın b6 vitamini üzerinde olumsuz etkileri vardır ve sinirlerde hasara neden olabilir. Cycloserin, pirazinamid ve etionamid gibi diğer tüberküloz ilaçlarının B6 metabolizması üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Belki de ilaçbcsin maddesi etkileşimi konusunda en iyi örnek, Parkinson hastalığına karşı verilen Ldopa ile B6 vitamini arasındaki etkileşimdir.

Metabolizmayı bozan diyetler kanser tedavisinde kullanılan bazı kemoterapi ilaçları beslenmeyi engelleyicidir. Folik asit, metabolizmasını etkileyen metotreksat buna iyi bir örnektir. Ancak metabolizma dengesini sağlayacak yöntemlerde vardır. Bunlardan en önemlisi biber kapsülleridir. Düzenli şekilde meksika biber kapsüllerini deneyebilirsiniz.

Forma girmek ve düzgün fizik için biber hapı kullanmanız uygundur. Meksika biber hapları ile kilo verdikten sonra tekrar kilo almanız ciddi anlamda zorlaşacaktır. Yani kalıcı kilo verimi sağlamaktadır.

Folik asit hücre büyümesi açısından önemli bir besin maddesidir. Metotreksat folik asit metabolizmasını etkileyerek tümörlerin büyümesini engeller yine bu nedenle, yan etkiler oluşturur. Yan etkiler doğurması da gene bundandır. Gebeliği bozan ilaçlar ağızdan alınan gebeliği önleyici hapların, özellikle B vitaminleri ve öbür besin maddeleri üzerinde olumsuz etkileri vardır. Gizil ya da açık ilaç besin maddesi etkileşimlerinin tümünü burada saymamız mümkün değildir. İlaçbesin maddesi etkileşimi en fazla birçok ilacı birden alanlarda ve yaşlılarda görülür.

Mide bağırsak işlevleri zayıf olanlar da risk altındadır. Sahte biber haplarının yol açtığı ishal kişinin besinsel durumunu olumsuz etkiler; özellikle suda eriyen besin maddeleri ve çinko gibi bedende depolanamayan minerallerin yok olup gitmesine neden olur. Birçok ilacı birden kullanmanın kişinin beslenme durumu üzerindeki olumsuz etkileri her zaman yeterince önemsenmez. Yukardaki ilaçlardan herhangi birini uzun süredir alıyorsanız ve kendinizde o ilaçla ilgili besin maddesinin eksikliği olduğundan kuşkulanıyorsanız, doktorunuza danışın.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın