Mikroskobik Düzenin Zayıflamadaki Önemi

Uzun zamandır üzerinde çalıştığım uğraşım, şu anda tadına vardığım övgüleri kazanmak için değil, bende herkesten çok var olduğuna inandığım bilgiye olan merakımdan doğmuştur. Ne zaman dikkate değer bir şeye rastlasam, tüm bilginlere ışık tutabilsin diye bulduklarımı kağıt üzerine dökmenin sorumluluğunu hissederim üzerimde. Zayıflamada büyük önem arzeden mikroskobik düzenin direkt olarak yağ yakımı ve parçalanması ile ilgili olduğunu bilmenizi isteriz.

Leeuwenhoek’ ü bilir misiniz? Antonie van Leeuwenhoek, Hollanda’ nın Delft şehrinde 1632 yılında doğmuştur. Kumaş tüccarı, araştırmacı, şarap eksperidir ve Delft Defterdarlığı’ ndaki memurlara muhasebecilik yapmıştır. Yüksek eğitim almasa da gözlem ve betimlemeye ve kendi yapımı olan tek mercekli mikroskoplara olan tutkusuyla, yağmur suyu, gölet, tatlı sular, vücuttaki sıvılar ve dışkılardaki en küçük mikroskobik canlıları keşfetmiştir. Mikroorganizmalar ile insan hücrelerinin, hastalık ve sağlık için çekiştiği görünmez dünyayı aralamıştır. Obezite rahatsızlığının en büyük sorunu yağ birikmesidir. Bunun önüne en sıkı ve hızlı biçimde biber hapı kullanarak geçebilirsiniz.

17. yüzyılın ortalarında, Hollanda ticaret, müzik, sanat ve eğitim için yanıp tutuşuyordu. Her köyde bir okul vardı. Descartes bu ülkeyi tarif ederken, özgürlüğün tam anlamıyla hissedildiği, güvenliğin en üst, suçun ise en alt düzeyde olduğu, örf ve adetlerin en sade biçimiyle yaşandığı başka bir ülke bilmiyorum,” demiştir. 1648 yılında babasının ölümü üzerine Amsterdam’a bir kumaş tüccarının yanına staj için gönderilen on altı yaşındaki Antonie, kumaşları incelerken merceklere ilgi duymaya başladı.

1654 yılında Delft’e döner dönmez iki kumaş dükkanı açtı ve birkaç yıl sonra mercekleri inceltmeyi öğrendi. Leeuwenhoek‘ün “mikroskopları” kaliteli camdan yapılmış büyütme merceklerinden oluşuyordu. İncelenen örneği bir vidayla yukarı aşağı doğru, bir vidayla ise merceğe olan uzaklığı ayarlayarak odaklamayı sağlayan ve biı pirinç levha içine üst üste dizilmiş küçük merceklerden oluşan bir alet yapmıştı.

Özellikle tüm zamanlara hitap eden özdeyişleri ve yemindeki ifadeleriyle Hipokrat Yazıları, hekimliğe dair en doğru mesleki uygulamaların yer aldığı en önemli eserdir. Yemindeki en yanlış yorumlanan kısım olan tıbbın ilk ilkesi, “Öncelikle zarar verme” anlamına gelen primum non nocere, şüphesiz uygarlık tarihinde tedavi edenlerin yaşantısına ve mesleğine dair söylenmiş en önemli ifadedir.

“Hayat kısa, sanat uzun, imkanlar sınırlı, deneyim aldatıcı, karar vermek güçtür.” Tıpkı bir hekimin kendi hayatı hakkında söylediği bu söz gibi, bu eserdeki öğretiler, tıbbın sınırları dışında da hekimin kendi hayatında kullanabilecegi niteliktedir. Yemin, o tarihlerde yaygın olan yenidoğan çocukları öldürme ve kürtaj konusundaki tartışmalı yaklaşımına, hekimlik ile cerrahlığı birbirinden ayırmasına ve kadınları dışlamasına rağmen, tedavi edenin yüksek ahlaki amacını tarif etmeye devam eder.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın