Mineralin Gerekliliği

Mineralin gerekliliğiİskelet yapısındaki bozukluğun temel nedeni kemiklerin mineral içeriğinin azalmasıdır. Kemiğin temel minerali kalsiyumdur. Biber hapı kullanımı sırasında kalsiyum alımı çok önemlidir. Kemiklerdeki kalsiyum miktarı ile birlikte kemik içini oluşturan protein yapısının azalmasıyla kemiğin gücü de azalır. Yaşlanma karşıtlarının söylediği gibi, 60-70 yaşına gelmiş insanın tablet şeklinde kalsiyum alması bu değişimi durdurabilir mi?

Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre kemik yapısı büyüme çağında oluşur. Ana rahminde ve doğumdan sonra en hızlı büyüyen organımız beyinken ergenlik çağında kemiklerimizdir. Büyüme süreci, ergenliğin tamamlanmasından sonra gittikçe yavaşlayarak 30-35 yaş arasında durur. Büyümenin durmasından sonra kemik yapısı yavaş yavaş yıkım sürecine girir. 50 yaşlarında hormonlardaki değişme sonucu yıkım süreci hızlanır.

Buna göre kemik yapısının güçlü olması için büyüme süreci sırasında kemiklerdeki kalsiyum miktarını en üst düzeye çıkarmaktır. Bu sadece kalsiyumu çok almakla olmaz. Ağızdan alınan kalsiyumun kemiklere yerleşmesi için gerekli başta D vitamini olmak üzere vitaminleri, kalsiyumun yerleşeceği protein yapının oluşması için protein ve diğer besin öğelerine gerek vardır. Biber hapı kullanımı sırasında vitamin almadan önce doktora danışın. Daha açık deyişle büyüme çağında yeterli ve dengeli beslenme gereklidir. Dengeli beslenme biber zayıflama hapı kullanımı sırasında da çok önemli bir unsurdur.

Bilimsel araştırma sonuçları, hareketsizlik durumunda kemiklerdeki kalsiyumun azaldığını işaret etmektedir. Buna göre iskelet yapısının gücünün korunması için yaşamın tüm dönemlerinde yeterli ve dengeli beslenmek ve düzenli olarak bedeni hareketli tutmaktır.

Etiketler: , , , ,

Yorum yapın