Obeziteden Korunmaya Yardımcı Biber Hapı

Obeziteden korunmaya yardımcı biber hapıKilo vermek isteyenler için asıl önemli olan Biber hapı’ nın faydasıdır. Ancak eğer aşırı kiloluysak, bunlara ek olarak özellikle tansiyon, felç ve kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için de önem taşımaktadır. Aşırı kilolardan Meksika biber hapı ile korunmak oldukça uygun bir yöntemdir.  Bildiğimiz gibi aşırı kilolar, bizi bu hastalıklar açısından önemli derecede risk altına sokar. Bu sebeple aşırı kilolara Biber hapı ve diyet ile dur demek gerekir. Sarımsak ve allium ailesinin diğer üyeleri, iltihapsal prostaglandinler ve tromboksanların (eicosanoidler diye bilinen ve vücutta iltihaplanmaya yol açan otokrin hormonlar) oluşumundan sorumlu enzimlerin üretimini bastıran bileşikler içerir. Her gün, salatalarınızda çiğ olarak ve burada sıralanan lezzetli sebzelerden yaptığınız yemekleriniz için zeytinyağında hafifçe sote ederek sarımsağın tadını çıkarın.

Ispanak ve kıvırcık lahana, güçlü karotenoidler içeren koyu yapraklı sebzelerdir; karotenoidler, somon balığına koyu pembe ya da kırmızı rengini veren güçlü bir antioksidan/antiiltihapsal madde olan astaxanthinle yakın akrabadır. Bu koyu yeşil yapraklı sebzeler, lutein gibi başka antioksidanları da içerir; lutein gözün maküler dejenerasyon ve katarakttan korunmasında, kalp hastalığı ve yaşa bağlı diğer hastalıklardan korunmada karotenoidler ile birlikte çalışır. Kıvırcık lahana, obeziteden korunmaya yardımcı olan sulforafan ve indol de içerir.

Brokoli filizleri, önemli anti-iltihapsal fitobesinlerden glukosinolat ve izotiosiyanat içermektedir. Göğüs ve kalın bağırsaktaki kanser riskini azaltan bileşikler içermesinin yanı sıra özellikle vücudun antioksidan savunma sistemlerini güçlendiren bir madde olan glukorafanin açısından da zengindir. Brokoli filizleri, mide ülserlerinin oluşumu ile ilişkili bir organizma olan Helicobacter pylori’ye karşı anti bakteriyel bir ajan olarak da etki eder. Time’m 10 Mayıs 2004 sayısında bildirildiği gibi yeni bir çalışına, brokoli filizleri yemenin, felç, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık risklerini azaltabileceğini göstermiştir. Eğer aşırı kiloluysak bu hastalıklar açısından yüksek risk taşıyoruz demektir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın