Obeziteye Karşı Egzersiz de Yetersiz Kalabilir

Kaliforniya, Santa Monika Pritikin Uzun Yaşam Merkezi’nde 1977 ve 1988 yılları arasında yaklaşık 4.600 kişi üç haftalık konaklamalı bir programı tamamlamış olup bunların 650 kadarı tip 2 diyabet hastasıdır. Uygulanan programın ana özellikleri yüksek bileşik karbonhidrat, yüksek lif, düşük kolesterol, düşük yağ, düşük tuzlu perhiz ve temelde günlük 30 ila 60 dakikalık yürüyüşten oluşan egzersiz çalışmasıdır. Bu program sayesinde birçok kişi kilo kaybetmiş olmasına rağmen obez olarak başlayanların hemen hepsi tek bir önemli fark haricinde programı obez olarak bitirmişlerdir: iyileşen sağlık.

Yani obezitenin getirdiği fazla kilolardan düzenli yemek ve düzenli egzersizlerle kurtulmanız her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle obez insanların fazla kilolarından kurtulmaları için Kırmızı biber kapsülü gibi bir takım bitkisel takviyeler almaları gerekir.

Üç haftalık programı tamamlayan 652 tip 2 diyabet erkek ve kadından ensülin üretimini artırmak için oral hipoglisemik ilaç kullananların % 71’i ilacı bırakabilecek düzeye gelmiş; ilaç kullanmayanların % 76’sı kan glükoz seviyelerini normal düzeye indirmiş; ve ensülin alanların % 39’u ensülin alımını bırakmayı başarmıştır. Tüm hastaların toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid seviyeleri % 21 ile 38 arasında, kan basınçları % 7 ile 15 arasında azalmıştır. Programda yer alan hipertansiflerin % 80’e yakını kan basınçlarını düşürebilmiş ve tansiyon ilacı kullanımını bırakmışlardır. Bu oldukça önemli bir bulgudur çünkü bu ilaçların büyük çoğunluğu örneğin diüretikler ve beta blokörler, kalp hastalığı ve tip 2 diyabete yol açmada önemli bir etken olan ensülin direnci gibi metabolizmal sorunlara neden olmaktadır. Mevcut inanışa göre 350.000 adet tip 2 diyabetik vakası doktor reçeteli ilaçlara atfedilebilir. Unutmadan belirtmem gerekiyor ki Meksika biber kapsülü Tip 2 diyabetin tedavisi amacıyla kullanılabilecek bir ilaç değildir. Sadece zayıflamak için kullanıldığında anlamlı olur. Zayıflamanın bedene getirdiği ferahlamanın Tip 2 diyabet üzerinde olumlu etkileri olabilir ancak bunlar dolaylı etkiler olacağı için doğrudan Biber hapı ile ilişkilendirilmesi yanlış olur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın