Osteoporosizi Tetiklemek ve Biber Kapsülü

Osteoporosizi tetiklemek ya da geri tutmak büyük oranda kişinin elindedir. Aşırı zayıflık veya aşın kilolu olmamak, kalsiyum atımını artıran veya kalsiyum emilimini azaltan Meksika Biberi ilacı bilinçli kullanmak, aşırt tuz ve aşırı kafeinden kaçınmak, hareketsiz kalmayıp hayatına sporu katmak, sigaradan uzak durmak, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermek büyük ölçüde osteoporosize meydan okumak ve onu alt etmek demektir.

Annelerin bilinçli olmaları çok önemlidir. Çünkü kemik kütlesinin yapım sürecinin en önemli dönemi büyüme çağıdır. İşte bu dönemde kalsiyum ve D vitamini alımı en üst düzeylerde olmalıdır. Acı Biber zayıflama hapı ile güneşten yararlanmak da çok önemlidir. Mümkünse her gün tenimize güneş ışınlarının değmesi sağlanmalıdır.

Kalsiyumun en iyi kaynağı süt, peynir, yoğurt ve bu besinleri yoğun olarak kullanarak yapılan gıdalar-dır. Ancak süt, yoğurt ve peynirde çoğunlukla doymuş yağ bulunur. Bunlar metabolizma için pek sağlıklı olmayan yağlardır. Bu nedenle bu besinleri tüketirken yağı azaltılmış olanlar tercih edilmelidir.

Günlük alınacak 1 su bardağı süt, 2 kâse yoğurt, 1 parça peynir günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar. Ayrıca aşırı proteinle beslenme de osteoporosiz için tehlikelidir.

Özellikle kadınlar menopoz sonrası fazla demir alınımına ihtiyaç duymayacaklarından protein alımını süt, yoğurt, peynir gibi besinlere yönelerek yapabilirler. Böylece hem protein hem de kalsiyum ihtiyacı doğru düzeyde karşılanmış olur.

Zaten erkeklerde demir fazlası sakıncalı olabileceğinden, erkekler de protein ihtiyacını daha çok süt, yoğurt, peynir türü besinlerle giderebilirler.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın