Oturarak Yemenizi Gerektiren Nedenler

Zaten oturarak yemek yiyorsanız, bu önemli adımı daha baştan atlamışsınız demektir. Ancak yıllar boyunca kilo alma ve bir diyetten diğerine geçme gibi sorunlar yaşadıysanız en kısa zamanda Meksika biber hapı desteği almamışsınız ve sanırım bazı öğünlerinizi ayakta yiyorsunuz. Ayrıca ne kadar yediğinizi ya fark etmiyorsunuz ya da yediklerinizin akılcı bir ölçüde olduğunu düşünüyorsunuz. Ayakta yemek için pek çok fırsat vardır. Şunlann hangilerini yapıyorsunuz?

  • Alışveriş yerlerindeki ücretsiz yiyecek örneklerinden yemek.
  • Yemek yaparken tadına bakmak.
  • Masayı toplarken başkasının tabağından yemek.
  • Telefonda konuşurken kabından dondurma yemek ya da cips paketinin içinden atıştırmak.
  • İş arkadaşınızın yanından geçerken onun masasında duran kurabiye ya da şekerden yemek.
  • Bir şey almak için bolabı açtığınızda gördüğünüz başka bir şeyi ağzınıza atmak.

Şimdi durup düşündüğünüzde, tüm bu kalorilerin biriktiğini görebiliyorsunuz.Biriken kaloriler için en iyi yöntem Biber hapı ile uygulanan bir diyettir. Ama yeme anında yaptığınız şeyi, baltalayıcı bir düşünceyle, akılcı görünen bir biçimde açıklıyorsunuz. Bunu yersem bir şey olmaz.Bugün, tek bir lokma bile olsa, yiyeceğiniz her şey için oturacağınıza söz verin. Şöyle düşünceler aklınızdan geçiyor olabilir. Niye bunu yapmak zorundayım? Ayaktayken yemek neden bu kadar büyük bir sorun içeriyor?

İşte oturarak yemenizi gerektiren nedenler:

Kesinlikle ağzınıza koyduğunuz her yiyeceğin bilincinde olmanızda yarar var. Yediğiniz her şeyin farkında olursanız, atıştırmanızın hemen ardından Hâlâ açım… Daha fazla yemek istiyorum, demezsiniz.İnsanların ayaktayken yedikleri genellikle tepkisel olup, önceden plânlanmış yiyecekler değildir. Yemek masanıza oturup bir şeyler yemeye başladığınızda bu bilinçli bir yeme kararıdır. Bu kalorilerin sayılacağını bilirsiniz ve bu nedenle yediğinizi denetlediğiniz için fazla yemekten kaçınırsınız. Temelde kendinize şunu söylersiniz. Oturuyorum ve yemem gereken bir öğün/ara öğünü yiyorum. Ayakta dikilip tepkisel olarak yediğinizde, yeme güdünüze yenik düşmeye onay veriyorsunuz. Bunun sorun olmayacağı ve sorun yaratmayacağı konusunda kendinizi ikna etmeye çalışıyorsunuz. Ancak bu yemenin sonuçları olacaktır, çünkü ağzınıza attığınız her gıdanın bir kalorisi vardır. Bugün ayakta durup çiğ havuç parçaları atıştırırsınız, yarın bunun yerini çikolata alır.Oturarak yemek yemek Biber hapı ile beraber uyguladığınız diyetlerde çok önemli bir unsurdur.

 

Etiketler: , , ,

Yorum yapın