Pişmiş Gıdalardan Uzak Durun

Pişmiş gıdalar yediğinizde, önce çiğ bir gıda yemek en iyisidir. Bu durum biber hapı zayıflama diyetlerinde de böyledir. Pişmiş gıdalarPişmiş gıdalardan uzak durun insan sistemine öyle yabancıdır ki, sanki virüse maruz kalmışsınız gibi, bir bağışıklık sistemi tepkisi renkleyebilirler. Bu nedenle biber hapı kullanımı sırasında çiğ gıdaları tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Fats and Oils adlı kitabın yazarı, bilim adamı Udo Erasmus şöyle diyor:

Pişmiş gıda yendiğinde, mide ve sindirim yolu dokularında bir savunma reaksiyonu meydana gelir. Bu reaksiyon, enfeksiyon ve tümör çevrelerinde rastladığımız reaksiyona benzer ve beyaz kan hücrelerinin birikmesine, şişmeye ve mide ve bağırsak dokularındaki ısıda ateş benzeri bir yükselişe neden olur.

Sonuç olarak, bizler yemeğin ardından yorgunluk hissederiz. Gıdanın yarısı çiğ yendiğinde, ama önce pişmiş gıdalar tüketildiğinde de aynı reaksiyon ile karşılaşırız. Yemeğin önce çiğ olan tarafı önce yendiğinde, bu reaksiyon oluşmaz. Bu belirtiler biber hapı ile zayıflayanlar için tehdit oluşturmaktadır. Biber hapı kullanarak zayıflayanlar bu uyarıları dikkate almalıdırlar. Kurallar çerçevesinde yapılan biber hapı diyeti başarıya çok yakındır.

Gıdanızı çiğnemeniz de önemlidir. Çoğu insan lokmasını iki kere çiğneyip mideye indirir. Yeterince çiğnemediğinizde, sindirim bozukluğu meydana gelir ve hastalığa davetiye çıkarmış olursunuz. Modern gıdalarımızın çoğu, dişlerin yardımına pek gerek kalmadan kolayca mideye indirilebilir (aşırı pişirme, işleme ve yağ içeriğinden ötürü).

Buna karşılık, gerçek gıdalar (bütün ve özellikle çiğ gıdalar) daha çok doku ve life sahiptir, dolayısıyla daha çok çiğneme gerektirirler. Beslenmenin sağlığınızı desteklemesini istiyorsanız, gerçek gıda ile beslenmeli ve lokmalarınızı iyi çiğnemelisiniz.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın