Protein ve Biber Hapı Zararları

Bu yaygın soru ve endişelerin çoğunluğunun temelinde,protein ve proteinin de et olduğu inancı yatar. Bu inanç, hayvansal esaslı yiyeceklerin “öz”ünün protein olduğu olgusundan gelir. Birçok et ve mandıra ürününden yağı çıkarabilir fakat kalanlar hâlâ tanıdık et ve süt ürünleridir. Et ve mandıra ürünlerini fazla olmamak koşulu ile Biber kapsülü destekli diyetlerde tüketebilirsiniz. Biz bunu ilk zaman, yağsız et dilimlerinde ve yağsız sütte uygularız zaten. Fakat proteini hayvansal esaslı yiyeceklerden çıkarırsak, elimizde orijinaline hiç benzemeyen bir şeyle kalakalırız. Örneğin proteinsiz bir biftek su, yağ, küçük miktarlarda vitamin ve mineralden oluşan bir harç hâline gelecektir. Kim böyle bir şeyi yerdi? Özetle bir besin hayvansal esaslı olarak tanımlanması için protein içermelidir. Protein, hayvansal esaslı besinlerin ana unsurudur.

Önde gelen Alman bilimci Cari Voıt (1831-1908) gibi önceki yıllarda yaşamış bilim insanları, proteinin sadık destekçileriydi. Voit, insanların günlük yalnızca 48,5 grama ih-tiyacı olduğunu buldu ancak buna rağmen, zamanındaki kültürel önyargı nedeniyle, günlük 118 gram almayı önerdi.Zaten daha fazlası Biber hapı zayıflamak isteyenler için önerilmez.

Protein ete eşitti ve tıpkı bizim daha büyük evler ve daha hızlı arabalar arzulamamız gibi, herkes masasında et olmasını arzuluyordu. Voit, iyi bir şeyden çok fazla alamayacağımızı farz etti.Voit, 1900’lerin başında, aralarında Max Rubner (1854-1932) ve W. O. Atwater (1844-1907)’in de olduğu birkaç tanınmış beslenme araştırmacısına yol göstermeye devam etti. Her iki öğrenci de, öğretmenlerinin tavsiyelerini yakından takip etti. Rubner, et anlamına gelen protein alımının, uygarlığın kendisinin bir sembolü olduğunu söyledi: “Çok miktarda protein almak uygar insanın hakkıdır.” Atvvater, Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA), bünyesinde ilk beslenme laboratuvarını örgütlemeye koyuldu. Atvvater, USDA’nın başkanı olarak, günde 125 gram almayı önerdi (günümüzde günlük yalnızca yaklaşık elli beş gram öneriliyor). Daha sonra bu örnek olayın, bu hükümet kuruluşu için ne kadar önemli olduğunu göreceğiz.O gün bu gündür proteinin yeri hayatımızda ve Biber hapı diyetlerinde bir  başkadır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın