Sağlık için Nefes Almak

Avrupalıların ilk kez kendisinden nefes alma bilimini öğrendikleri büyük yoga ustası Ramacharaka, düzenli nefes alma egzersizlerinin solunum sistemi hastalıklarını bütünüyle ortadan kaldırdığını, bizi soğuk algınlıklarından ve nezleden koruduğunu, sindirim ve sinir sistemimizin işlevlerini daha iyi yerine getirdiklerini sağladığını vurgulamıştır. Biber hapı kapsül kullananlar bolca terleyip kilo verdikleri için ayaza çarpılmamaya dikkat etmelidirler.

Bir hastalık bizi yatağa bağladığında bile, hala daha nefes alabiliriz ve doğru bir şekilde nefes alarak hastalıkla savaşabiliriz. Farklı koşullar altında farklı şekilde nefes aldığımızı fark ettiniz mi? Örneğin, sinirli olduğumuzda sık sık ve sığ nefesler alırız. Şarkı söylerken nefes alır ve sonra çok yavaşça havayı dışarı salarız. Bu içsel huzur ve rahatlama duygusu yaratır. Gülmek de çok benzer bir durumdur. Her zaman nefes vererek güleriz. Diyaframı, karın kaslarının havayı küçük miktarlar halinde dışarı verme hareketine direnir. Bu nedenle gülmek sağlığımız için yararlıdır. Diyetlerde ve egzersizlerde acı biber hapı kullanırken dikkat etmeli, kullanım koşullarına uygun hareket etmeliyiz.

Şarkı söylemek ve gülmek, basit fakat en etkili nefes alma egzersizleridir ve sağlıklı yaşam tarzımızın önemli birer parçası olabilirler. Sanki kimsenin nasıl nefes alınacağını öğrenmeye ihtiyacı yokmuş gibi görünür; çünkü doğal olarak ve kendiliğinden yaptığımız bir şeydir. Oysa hareketsizlik, zamanımızın çoğunu kapalı mekanlar içinde geçirmemiz, şişmanlık, omurga bozuklukları gibi etmenler doğal nefes alma biçimimizin değişmesine neden olur. Nefes almanızı etkileyen faktörler sağlığınızı da etkiler. Özellikle kiloya dayalı sağlık problemlerinin kiloyla beraber ortadan kalkması veya hiç oluşmaması için biber hapı zayıflama kapsülü kullanılmalıdır. Başka bir deyişle, becerebildiğimiz şekilde nefes alıyoruz, nefes almamız gerektiği şekilde değil. Yalnızca beş yaşına kadar olan çocuklar doğru şekilde, doğanın bize uygun bulduğu tarzda nefes alırlar. Beş yaşına kadar olan çocukların nefes alışına tam nefes diyebiliriz. Başka herhangi bir tür nefes alma egzersizi yapmadan önce, tam nefes alma alıştırmaları yapmamız gerekir.

Etiketler: ,

Yorum yapın