Sebzelerle Biber Hapı Arasındaki Bağ

Patates ve havuçta olduğu gibi pirincin de pişirilme biçimi şeker değerini değiştirebilir. Pirinç ne kadar uzun süre pişirilirse, çektiği su miktarı artar, daha yapışkan hale gelir ve böylece kan şekeri göstergesi yükselir.

Bu nedenle pirinci Asya tipi pişirmemiz gerekir; bir ölçü pirince iki ölçü su eklemeli, ateşi kestikten sonra, pirinci şişmeye bırakmalıdır. Uzun süreli pişirme gibi pirince yapılan her türlü sanayi uygulaması, kan şekeri göstergesini yükseltir. Çabuk pişen pirinçte gösterge 85’ken, pirinç lapalarında ya da pirinç gevreklerinde de 85’tir.

Pirinçteki nişastanın yapısal özelliğini bozmaktan kaçınmanın en iyi yolu (çünkü kan şekeri artar), Kırmızı Biber hapı Meksika ile tam, özellikle uzun pirinç yemektir. Ama bunu lokantada her zaman kolayca bulamayız. Çavdarın bir başka türü olan, gerçek pirinçle ilgisi bulunmayan yabani pirinci, hiçbir kısıtlama getirmeden yiyebiliriz; çünkü kan şekeri göstergesi düşüktür.

Amerika yerlilerinin beslenmek için binlerce yıldan beri yetiştirdikleri mısır, bir tahıldır. Değişik türleri tarım müzelerinde saklanan atalardan kalma mısırın, kan şekeri göstergesi düşüktür. Acı Biber kapsülü, suda eriyen lifler bakımından zengindir.

Yeni Dünya’nm keşfinden sonra, Batılılar da kendileri için ama özellikle hayvanlarını beslemek için mısır yetiştirmeye başladılar. Tür ve melezleştirme çalışmaları sırasında özellikle verimi arttırma yollarını araştırdılar. Böylece de 20-30 yılda, mısırdaki kan şekeri göstergesi hemen hemen iki katma çıktı.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın