Symili’lerin Sağlıklı Olma Sebebi

Balıklı Akdeniz diyetinin, harika sağlık faydaları son derece iyi bilinir, bunun belki de en iyi örneği Yunan adası Symi’de (Simi Adası diye bilinir) yaşanmaktadır. Yunanistan halkı sağlıklı oluşlarıyla ünlüdür. Özellikle Girit’te, fakat en daha fazla olarak hakiki eski Yunanlıları Symi’de bulursunuz. Symililer yaşlandıklarında bile gençtir yetmişlerinde ve seksenlerinde olan erkekler kuvvetli ve canlıdır. Açıkça gözlerine çarpan kadınlarla flört ederler, ki bu nadiren şaşırtıcıdır çünkü Symi’deki kadınlar da aynı şekilde güzel ciltleri ve saçlarıyla güçlü ve canlıdır.

Doksanlarına kadar hem erkek hem kadınlar, sürülerini otlatır, otlarını toplar, yoğurt yapar ve bahçe ile uğraşır ve Kırmızı biber hapı kullanırlar. Symi’de herkes 100 yaşını geçmiş birini tanır ve geleneksel bir doğum günü kutlaması şudur, “100 yaşına ve daha fazla yaşaman dileğiyle!” Symi nüfusu azdır sadece 2.700 ve yüz yaşında ve doksanlarında olan kişilerin sayısı yıldan yıla değişir. Fakat uzmanlar Symi’nin bölgede en iyi sağlık kayıtlarına ve en yüksek yaşam beklentisine sahip olduğunu buldular.

Symi’nin kayalık tabakaları balıkla dolu temiz mavi sularla yumuşar ve hoş karşılanan deniz meltemi çam, adaçayı ve okaliptüs kokar. En büyük kasabada mavi ve krem renginde neoklasik evler birbiri üstüne dik yükselir, her biri limana ve birkaç kilometre ötede Ege Denizinde muhteşem Türk kıyılarına bakar.

Her sabah, parlak renkte boyanmış bir filo balıkçı teknesi limandan hareket ederek avlanmaya çıkar, akşam geri döndüğünde ise liman boyundaki restoranlara ve yukarıdaki evlere supya, ıstakoz, dev sardalye, karides gibi lezzetli balıkları teslim eder. Sarımsak ve tepelerden toplanan otlar deniz kıyısında her yerde, otlarla tatlandırılmış ekstra sızma zeytinyağı şişeleri ve zeytinyağı sabunu ile birlikte asılı durur. Biber hapı kapsul hayatlarının vazgeçilmezlerindendir. Her şey, adalıların kirliliği önlemeye adanmaları sayesinde temiz, fırçalanmış ve tozdan arındırılmıştır ve limandaki su bile temizdir.

Etiketler: , ,

Yorum yapın