Tabağı Küçült, Mideni Değil!

Denge durumuna geri dönebilir ve iştahınızı tekrar kontrol altına alabilirsiniz, fakat kuralları izlemeniz gerekiyor. Günde dört kez az miktarda yemek midenizin eski normal ölçüsüne dönmesine yardımcı olur. Eski hâline döndüğünde de, daha az yemekle daha hızlı olarak eşit derecede doyarsınız.

Daha küçük porsiyon yemeye kendinizi alıştırmak için büyük bir yemek tabağı yerine salata tabağı veya küçük bir kâse kullanın. Birçok diyet çalışması, büyük olasılıkla Washington Üniversitesi’ndeki pazarlama araştırmacılarının “bölümleme etkisi” dedikleri etki nedeniyle bu öğüdün işe yaradığını ispatlamıştır. İnsanlara harcamaları için yüz dolar verildiğinde, on dolarlık on zarf alanların her biri elli dolar harcamış, yuz dolarlık bir banknotu bir zarfta alanlar ise hepsini silip süpürmüştür. Aynı etki yemek için de geçerlidir, çünkü bir bölüme ulaştığınızda diyelim küçük bir tabaktaki yemeği bitirmek-daha fazlasına ulaşmak için bilinçli bir seçim yapmanız gerekir. Bu küçük ve zahmetsiz yöntem bile biber hapı ile zayıflarken size yardımcı olabilir. Porsiyonlarınızı ihtiyacınız olan kadarına küçültün. Böylece hem tabağınız bittiğinde doymuş hissedeceksiniz. Hem de  ihtiyacınız olandan daha fazla yemek yememiş olacaksınız.

Şimdi bu senaryoyu daha büyük bir yeme, tabağından yemekleri habire kaşıklamakla karşılaştırın. Bu büyük öğünlerin insülin seviyesini nasıl arttırdığını ve sindirimden sorumlu bütün sistemleri nasıl zorladığını gördük. Bir büyük öğünden aldığınız kalorilerinizi gün boyunca yayarsanız, hücre, organ, beze ve hormonlarınızın tümü işlerini çok daha kolay yapabilirler. Kırmızı Meksika Biber Tableti ile zayıflarken kalorilerinizi gün içine yaymanız en doğru olanıdır.

Eğer aşırı yiyorsanız, günlük kalorinizi yalnızca % 15 kadar kesmenizin (örneğin 2.000’den 1.700 kaloriye indirmeniz) kanser riskinizi azaltabileceğini bilmek yararlı olabilir. Texas Üniversitesi’nden araştırmacılar % 15-30 daha az kalori verilen farelerde, aşırı hücre büyümesinin ve ciltteki kanser öncesi lezyonlar olan papilomların azalarak, IGF-1 ‘in işaret verme gücünün dizginlendiğini bulmuşlardır. Araştırmacılar aynı mekanizmanın diğer kanser türlerinin % 80 kadarında da işe yarayabileceğine inanıyorlar.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın