Tabaktaki Hastalık ve Meksika Biberi

Herkesin vejetaryen olması gerekmez. Biber hapı zayıflama ilacı sayesinde etin zararlarını azaltabilirsiniz. Yanlış anlaşılmak istemem; herkesin vejetaryen olması gerekmez. Hayata cazibesinin yarısını veren bazı dünyevi zevk ve nimetlerden uzak durmanız için sizi ikna etmeye çalışmıyorum. Hayatımızda her türlü yiyeceği tükettiğimiz şenlik günleri de olabilir fakat sıradan günlerde bedenimiz için en sağlıklı olan neyse, ona sıkıca sarılmamız gerekir. Yemekte ölçülü olmaktan şaşmayın çünkü hayatta kalmamızın temel koşullarından biridir.

Dünya Sağlık Örgütü’nden bir komisyon birkaç Tibet manastırında bir araştırma yaptı. Sonuçta ortaya çıktı ki, rahipler fiziksel olarak formda ve neredeyse tamamen sağlıklıydılar. Diş çürümesi, dolaşım bozuklukları veya sindirim sorunları yüzde 60’ında görülmüyordu. Rahiplerin beslenme rejimleri son derece alçakgönüllüdür. Ne buzdolabına, ne de doğal gaz fırınına sahiptirler; asla et, şeker veya herhangi bir rafine edilmiş gıda tüketmezler. Temel gıda maddeleri arpa ekmeği, bitkisel çaylar ve temiz sudur. Yazları turp, havuç ve pirinç bu besinlere katılır.

Süt, et, rafine edilmiş gıdalar ve çok daha çeşitli gıdaların tüketildiği ABD, Almanya veya Fransa gibi gelişmiş ülkelerde genel sağlık durumunun hayli kötü olması bir tür kara mizahtır. Buralarda kilolu insanlar da fazladır ancak Meksika biberi hapı kullanımı da fazla kiloyla doğru orantılıdır. ABD’de, örneğin, her iki aileden birinde kanser görülmüş, beş kişiden ikisinde kalp hastalıklarına ve bu nedenle ölümlere rastlanmış ve çok sayıda kişi de şeker hastalığına yakalanmış durumdadır. Kronik hastalıklar toplam nüfusun yüzde 19’unu etkilemektedir ve bu da neredeyse her beş kişiden biri demektir.

Almanya’da nüfusun yüzde 20’si şeker hastasıdır, sekiz ila on altı yaş arasındaki çocukların yüzde 20’sinde hem fiziksel hem de zihinsel gelişme bozuklukları görülmektedir. Romatizma ve eklem iltihapları da nüfusun yüzde 15-17’sini etkilemektedir.

Fransa’da halkın yüzde 15-20’sinde alerji var. Görme ve işitme sorunları olan, on sekiz yaşından küçük 450 bin çocuk bulunuyor ve altı yaşından küçük bir buçuk milyon çocuk astım hastası var.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın